Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 1 z 125
W trakcie

Wstęp

Agnieszka 23 listopada 2024

<

Biologia to nauka niezwykle szeroka. Zajmuje się ona badaniem życia i organizmów żywych, a te otaczają Cię na każdym kroku. Mało tego, Ty też jesteś organizmem, zatem biologia to też nauka o Tobie samym.  

Dzięki temu kursowi dowiesz się jak powstało życie na Ziemi oraz jakie mechanizmy doprowadziły do wytworzenia się tak ogromnej różnorodności istot żywych, z jaką mamy dziś do czynienia. Prześledzimy drogę od najprostszych jednokomórkowych organizmów, takich jak np. ameby, aż po te najbardziej złożone, składające się z wielu bilionów komórek, czyli np. człowiek i inne zwierzęta. Przyjrzymy się również zależnościom pomiędzy tymi organizmami.

Biologia jest niezwykle zachwycająca również dlatego, bo ogromna różnorodność istniejących form życia kontrastuje z zadziwiającą jednością budowy wewnętrznej. Wszystkie organizmy w końcu zbudowane są z dokładnie tych samych związków chemicznych, a informacje o ich budowie zapisane są tym samym językiem. Zarówno komórka bakterii, jak i każda z miliardów komórek w ciele człowieka zawiera w swojej budowie te same cząsteczki: białka, lipidy, węglowodany i kwasy nukleinowe. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie, ponieważ to właśnie za pomocą odpowiedniego ułożenia nukleotydów w DNA zapisana jest informacja o budowie wszystkich organizmów żywych.

Niezwykle przełomowym odkryciem było rozszyfrowanie kodu genetycznego, czyli sposobu w jaki zapisana jest informacja genetyczna. Okazało się wówczas, że kod ten jest uniwersalny, czyli taki sam u wszystkich organizmów. Sekwencja nukleotydów w cząsteczce DNA decyduje o wytwarzanych przez dany organizm białkach, a przez to o jego cechach. Miliardy lat ewolucji genomów (genom to kompletna informacja genetyczna organizmu żywego) wiązały się z powstawaniem nowych genów kodujących rozmaite białka i zaowocowały nadaniem organizmom najróżniejszych form. Tak właśnie powstała niezwykła różnorodność istot żywych, zamieszkujących nawet najbardziej nieprzyjazne środowiska na Ziemi.

Tworząc ten kurs naszym celem było nie tylko bardzo dobre przygotowanie Cię do matury z biologii, ale również pokazanie jak ciekawy jest otaczający Cię świat oraz Ty sam. Zapraszamy Cię w podróż po niezwykłym świecie, którego jesteś nieodłączną częścią. Zaczynajmy!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze