<
Metabolizm komórkowy jest niezwykle skomplikowany i poza omawianymi już procesami, takimi jak oddychanie tlenowe, beztlenowe, czy fotosynteza, w komórkach zachodzą tysiące innych procesów metabolicznych. Najważniejsze z nich omówimy w tej lekcji. Przede wszystkim skupimy się w niej na metabolizmie węglowodanów, lipidów i związków azotowych, które należą do podstawowych cząsteczek budujących komórki i nie tylko.
Węglowodany (inaczej sacharydy) to, jak sama nazwa wskazuje, związki zbudowane głównie z węgla i wody, na którą składają się atomy wodoru i tlenu. Wyróżnić można wśród nich monosacharydy, oligosacharydy oraz polisacharydy. Pierwsze z nich pełnią z reguły funkcję odżywczą, na czele z glukozą, która jest podstawowym substratem oddychania tlenowego. Oligosacharydy maja znaczenie m. in. w rozpoznawaniu się komórek, ponieważ występują licznie na zewnętrznej powierzchni błony komórkowej. Wśród polisacharydów z kolei wyróżnić możemy takie pełniące funkcję budulcową, jak celuloza czy chityna, oraz zapasową (np. glikogen i skrobia).
Innymi związkami chemicznymi o zasadniczym znaczeniu dla komórek są lipidy. To właśnie z fosfolipidów zbudowana jest błona komórkowa, która oddziela wnętrze komórki od jej środowiska zewnętrznego, a także wszystkie inne błony biologiczne, które umożliwiają wydzielanie we wnętrzu komórki specjalnych kompartmentów przystosowanych do pełnienia określonych funkcji.
Wśród związków azotowych wyróżnić możemy aminokwasy białkowe i niebiałkowe, białka a także wiele innych związków takich jak chociażby wchodzące w skład DNA zasady azotowe. W tej lekcji skupimy się przede wszystkim na omówieniu metabolizmu białek i aminokwasów. Białka pełnią w organizmach żywych niezwykle zróżnicowane funkcje, wśród których wyróżnić można na przykład funkcję strukturalną, motoryczną, odpornościową, zapasową, regulacyjną, enzymatyczną i transportującą.
Te 3 grupy związków chemicznych nieustannie są syntezowane i rozkładane na terenie komórki lub ulegają tam innym przemianom, o czym dowiesz się więcej właśnie dzięki tej lekcji. Zapraszam do oglądania!
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!