Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 43 z 125

Odżywianie się roślin

michalchemiawp 21 listopada 2024

<

Fotosynteza to kluczowy proces dla życia roślin, a ich zdolność do przeprowadzania tego procesu jest bezpośrednio związana z ich budową. Struktura budowy liści, w których przeprowadzana jest fotosynteza, jest oczywiście nieprzypadkowa, co omówimy szczegółowo w tej lekcji. Liście, będące głównym miejscem zachodzenia fotosyntezy, mają złożoną budowę, która umożliwia maksymalną absorpcję światła i jednocześnie minimalizuje utratę wody.

Dowiesz się, jak rośliny z różnych środowisk, zwłaszcza te z gorących i suchych obszarów, wykształciły specjalne mechanizmy, jak fotosynteza typu C4 i CAM. Dzięki temu mogą one ograniczać utratę wody, jednocześnie prowadząc efektywną fotosyntezę. W tej lekcji zrozumiesz, jak te mechanizmy działają i dlaczego są tak skuteczne w trudnych warunkach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twoje rośliny doniczkowe lepiej lub gorzej rosną w zależności od miejsca, w którym je postawisz? To nie przypadek – warunki zewnętrzne mają ogromny wpływ na efektywność fotosyntezy. W tej lekcji dowiesz się, jakie czynniki zewnętrzne, takie jak intensywność światła, temperatura, a także dostępność wody i dwutlenku węgla, wpływają na ten proces. Przekonasz się, że optymalne warunki do fotosyntezy różnią się w zależności od gatunku rośliny i jej naturalnego środowiska. Na przykład, rośliny tropikalne potrzebują więcej światła, podczas gdy te z klimatu umiarkowanego preferują mniej intensywne oświetlenie.

W tej lekcji dowiesz się także, w jaki sposób asymilaty, czyli produkty fotosyntezy, są transportowane z liści przez tkanki przewodzące do pędów, korzeni i owoców, gdzie są wykorzystywane jako źródło energii lub magazynowane w formie zapasów.

Na koniec omówimy niezwykle interesującą współpracę między roślinami a mikroorganizmami, która pomaga roślinom zdobywać niezbędne składniki odżywcze. Rośliny, mimo że są w stanie samodzielnie przeprowadzać fotosyntezę, nie potrafią pobierać azotu z powietrza, dlatego korzystają z pomocy niektórych bakterii, które przekształcają atmosferyczny azot w formę przyswajalną dla roślin. Zaczynajmy!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze