Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji

<

W tej lekcji przyjrzymy się płazińcom. Jest to niezwykle interesująca grupa organizmów, która obejmuje zarówno gatunki wolno żyjące, jak i pasożytnicze. Przyjrzymy się ich różnorodności budowy, cyklom życiowym oraz przystosowaniom do życia w różnych środowiskach. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak te organizmy przystosowały się do tak skrajnych warunków takich jak życie w organizmach innych stworzeń? Jeśli tak, to ta lekcja mam nadzieję odpowie na Twoje wszystkie pytania.

Zaczniemy od ich budowy ciała. Płazińce charakteryzują się spłaszczonym grzbietowo-brzusznie ciałem, co umożliwia im zajmowanie niewielkiej objętości – idealne przystosowane do życia w organach żywiciela. Dowiesz się także jakie cechy budowy ich nabłonka sprawiają, że pełni on funkcje ochronne, zabezpieczając organizm przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Przyjrzymy się również układowi nerwowemu płazińców. Dowiesz się jak zbudowany jest ich układ nerwowy i jaką rolę odgrywają narządy zmysłów w ich codziennym życiu. Dowiesz się także, jakie różnice w układzie nerwowym i narządach zmysłów występują w zależności od tego, czy płazińce prowadzą pasożytniczy tryb życia, czy są wolno żyjące.

Zajmiemy się także ich układem pokarmowym. W przypadku płazińców wolno żyjących ich układ pokarmowy jest stosunkowo prosty, składający się z jelita, które umożliwia im trawienie pokarmu. Z kolei płazińce pasożytnicze, takie jak tasiemce, nie posiadają układu pokarmowego, ponieważ wchłaniają strawiony pokarm przez całą powierzchnię swojego ciała. Omówimy także ich sposób na wydalanie produktów przemiany materii i osmoregulację. Płazińce wykorzystują do tego protonefrydialny układ wydalniczy.

Po omówieniu budowy ciała płazińców przeanalizujemy ich cykle życiowe. Czy wiesz, że wiele gatunków przechodzi przez złożone etapy rozwoju, wymagające różnych żywicieli? Odkryjesz, jakie wyzwania stawiają przed nimi te cykle i jak płazińce radzą sobie, żeby przetrwać w środku innych organizmów. Skupimy się także na przystosowaniach płazińców do pasożytnictwa. Odpowiemy na pytanie jakie cechy budowy pozwalają im przetrwać w ciałach swoich żywicieli. Poznasz charakterystyczne dla płazińców pasożytujących struktury, takie jak przyssawki i haczyki, które umożliwiają im efektywne przyleganie do ścian narządów wewnętrznych.

Na koniec poznasz choroby człowieka wywoływane przez pasożytnicze płazińce, a także jak się przed nimi bronić. Czeka nas dużo informacji, więc zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze