Ssaki towarzyszą nam na co dzień, co zapewne wiesz. Ale to nie tylko nasi milusińscy, których karmimy, głaskamy i spędzamy z nimi czas. Ssaki możemy spotkać w każdym środowisku w prawie każdym miejscu na naszej planecie, co jest niesamowite. Będąc na wycieczce na sawannie, nurkując w pobliżu raf koralowych albo spacerując wybrzeżem Grenlandii, możemy spotkać przedstawicieli tej grupy zwierząt. wszystkie ssaki mają coś ze sobą wspólnego, od myszy polnej po płetwala błękitnego, czyli największego ssaka na świecie.
Mimo, że ssaki są tak różnorodne, ich budowa zewnętrzna i wewnętrzna ma pewne elementy wspólne. Wszystkie ssaki mają taką samą budowę serca, mają takie same płuca, a nawet zapłodnienie u wszystkich ssaków odbywa się w ten sam sposób. Niektóre części ciała ssaków przeszły gruntowne zmiany, które umożliwiają im latanie – tak jak kończyny nietoperzy albo kończyny delfinów, które przekształciły się w płetwy pomagające im tak świetnie pływać.
To jednak nie jest wszystko. Między ssakami są także pewne różnice. Są ssaki, które składają jaja i „pocą się” mlekiem. Istnieją też takie, które noszą młode po urodzeniu w specjalnych torbach, aby dokończyły rozwijanie się. Ich dobrze rozwinięty mózg sprawia, że niektóre ssaki są bardzo inteligentne, potrafią się uczyć i mają dobre zdolności analityczne, a nawet potrafią tworzyć więzi społeczne.
Ta lekcja pozwoli Ci znacznie lepiej poznać ssaki – ich budowę, zobaczyć jak bardzo są różnorodne, jakie pełnią funkcje w środowisku oraz jak działają ich układy narządów. Zapraszam Cię w podróż pełną ciekawych faktów o ssakach. Czy jesteś na to gotów?
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!