Witaj w pierwszej lekcji poświęconej fizjologii zwierząt! W poprzednich działach dowiedziałeś się, w jaki sposób zbudowane są zwierzęta. Poznałeś budowę tkanek zwierzęcych oraz anatomię wszystkich typów bezkręgowców i gromad kręgowców. Czas połączyć tę wiedzę z „praktyką”! Z poniższych probówek. W tym dziale dowiesz się, w jaki sposób funkcjonuje zdrowy organizm, bowiem fizjologia to nauka zajmująca się badaniem mechanizmów rządzących przebiegiem czynności życiowych. Natomiast nauką zajmującą się badaniem przyczyn i mechanizmów powstawania chorób jest patologia.
W tym dziale poznasz zależności występujące między narządami, tkankami oraz komórkami zwierząt. Ponadto, będziesz miał wyjątkową okazję podsumować swoją wiedzę. Część informacji z pewnością się powtórzy, ale niech to nie uśpi twojej czujności! Znajdziesz tu również całkowicie nową dawkę wiedzy i cenne wskazówki przydatne na maturze.
Naszą przygodę zaczniemy od scharakteryzowania powłok ciała zwierząt, które stanowią zewnętrzną warstwę organizmu. Powłoki ciała są zróżnicowane pomiędzy typami bezkręgowców i gromadami kręgowców. Ich budowa odzwierciedla przystosowanie do środowiska życia każdego zwierzęcia, co warto mieć na uwadze podczas nauki. Pełnią również wiele istotnych funkcji – od ochrony przed urazami mechanicznymi po odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego.
Dlatego ważne jest, abyś zrozumiał, dlaczego ryby i żaby są obślizgłe w dotyku, a gady mają suchą i twardą skórę. Z naszego kursu dowiesz się, co kryje się pod piórami u ptaków oraz futrem u ssaków. A także odpowiemy na pytanie, czy ssaki wodne mają włosy, a ptaki łuski?
Jeżeli te i inne pytania rozbudziły Twoją ciekawość, to zapraszam Cię do objerzenia pierwszej probówki. Najpierw przeanalizujemy wszystkie funkcje pełnione przez powłoki ciała. Następnie weźmiemy pod lupę cztery rodzaje powłok występujących u bezkręgowców. Natomiast w drugiej probówce omówimy powłoki ciała występujące u kręgowców. W tej probówce poznasz cechy charakterystyczne budowy skóry oraz wytworów naskórka i skóry właściwej u ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Dowiesz się, czym różnią się łuski występujące u ryb i gadów. A na koniec podsumujemy zdobytą dotychczas wiedzę.
Ponadto, poznasz odpowiedź na pytanie: co wspólnego mają powłoki ciała z wymianą gazową u płazów czy wchłanianiem pokarmu u tasiemców. Ja już nie mogę się doczekać, a Ty?
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!