<
Oto pytania, na które powinieneś umieć odpowiedzieć po przerobieniu lekcji “Izotopy”. Zapisz odpowiedzi w zeszycie, a następnie sprawdź z odpowiedziami zamieszczonymi poniżej, które z nich masz opanowane, a które wymagają powtórki. Powodzenia! 🙂
Pytania
- Czym jest jednostka masy atomowej? Dlaczego stosujemy ją w chemii i fizyce?
- Jak przeliczyć 1 u na masę w gramach?
- Czym są izotopy?
- Jakie znasz izotopy wodoru? Podaj liczbę masową i atomową każdego z nich.
- Czym różni się masa atomowa od liczby masowej?
- Czym różni się średnia masa atomowa od masy atomu?
- Dlaczego masa danego atomu nie jest równa sumie mas protonów i neutronów wchodzących w skład jądra atomowego?
- Czym są izobary?
- Czym są izotony?
- Co to jest nuklid?
- Jak oblicza się średnią masę atomową danego pierwiastka?
- Jak oblicza się masy atomowe poszczególnych izotopów, jeśli znamy średnią masę atomową danego pierwiastka oraz zawartości procentowe jego izotopów w przyrodzie?
Odpowiedzi
- Jednostka masy atomowej (oznaczana jako u) to jednostka stosowana do wyrażania mas atomów, cząsteczek i innych drobin chemicznych. Definiowana jest jako 1/12 masy atomu węgla-12 czyli izotopu węgla, który ma 6 protonów i 6 neutronów w jądrze. Wartość jednostki masy atomowej wynosi:1u = 1,66 ∙10-24 g. Jest to jednostka stosowana w chemii i fizyce do wyrażania mas atomowych, ponieważ masy poszczególnych atomów są zbyt małe, aby wygodnie wyrażać je np. w gramach. Na przykład masa pojedynczego atomu wodoru wynosi około 1u, a tlenu około 16u.
- 1 unit odpowiada 1,66 ∙10-24 g
- Izotopy to różne odmiany tego samego pierwiastka chemicznego, które mają tę samą liczbę protonów (liczbę atomową), ale różną liczbę neutronów, a co za tym idzie różną liczbę masową.
- Prot (¹H): Liczba atomowa 1, liczba masowa 1 (1 proton, 0 neutronów). Deuter (²H): Liczba atomowa 1, liczba masowa 2 (1 proton, 1 neutron).Tryt (³H): Liczba atomowa 1, liczba masowa 3 (1 proton, 2 neutrony).
- Liczba masowa (A) to suma liczby protonów i neutronów w jądrze atomu. Masa atomowa to rzeczywista masa atomu wyrażona w jednostkach masy atomowej (u), uwzględniająca różnice wynikające z energii wiązania jądra.
- Średnia masa atomowa to średnia masa atomu danego pierwiastka uwzględniająca masy izotopów danego pierwiastka oraz ich naturalne proporcje występowania w przyrodzie. Masa atomu to masa konkretnego izotopu danego pierwiastka.
- Masa atomu nie jest równa sumie mas protonów i neutronów z powodu deficytu masy. Część masy jądra przekształca się w energię wiązania, co powoduje, że rzeczywista masa atomu jest mniejsza niż suma mas jego składników.
- Izobary to atomy różnych pierwiastków, które mają tę samą liczbę masową, ale różnią się liczbą atomową (liczbą protonów).
- Izotony to atomy różnych pierwiastków, które mają taką samą liczbę neutronów, ale różnią się liczbą protonów.
- Nuklid to atom o określonej liczbie protonów i neutronów, czyli konkretna wersja izotopu pierwiastka.
- Średnia masa atomowa pierwiastka obliczana jest na podstawie mas atomowych jego izotopów oraz ich procentowego występowania w przyrodzie. Izotopy to odmiany atomów tego samego pierwiastka, które różnią się liczbą neutronów, a więc i masą.
- Aby obliczyć średnią masę atomową pierwiastka, stosuje się następujący wzór: średnia masa atomowa = suma (masa izotopu ∙ procentowy udział izotopu)
- Masy poszczególnych izotopów można obliczyć, rozwiązując układ równań, gdzie znana jest średnia masa atomowa i zawartości procentowe izotopów. Można przyjąć wzór na średnią masę atomową jako sumę ważoną mas izotopów i ich procentowej zawartości, a następnie wyznaczyć masy izotopów. Uwzględniamy fakt, że zawartości procentowe wszystkich izotopów są w sumie równe 100%, a więc x1 + x2 + xn….=100%
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!