Powrót do Kurs

Chemia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Atom i układ okresowy

6 lekcji

Systematyka związków nieorganicznych

10 lekcje

Wiązania chemiczne i kształt drobin

2 lekcje

Elektrochemia

3 lekcje

Charakterystyka najważniejszych pierwiastków

6 lekcji

Stechiometria

9 lekcji

Stężenia

7 lekcji

Kinetyka

1 lekcja

Równowaga chemiczna

2 lekcje

Roztwory elektrolitów

5 lekcji

Termochemia

1 lekcja

Chemia organiczna

22 lekcje

image 19 - Kojarzysz zielone dachy budynków lub zielony nalot na pomnikach? To patyna! Jest produktem korozji atmosferycznej miedzi oraz jej stopów. Posągi są często wykonane z mosiądzu, który jest stopem miedzi i cynku, lub z brązu będącego stopem miedzi i cyny.

Kojarzysz zielone dachy budynków lub zielony nalot na pomnikach? To patyna! Jest produktem korozji atmosferycznej miedzi oraz jej stopów. Posągi są często wykonane z mosiądzu, który jest stopem miedzi i cynku, lub z brązu będącego stopem miedzi i cyny.

Proces pokrywania metalu patyną jest bardzo długi i może trwać aż kilkadziesiąt lat. Ale gra jest warta świeczki, bo patyna jest mega odporna na działanie czynników zewnętrznych i zabezpiecza miedziane dachy i mosiężne pomniki przed dalszą korozją. Dlatego jej powstawanie jest zjawiskiem pożądanym.

Ponadto patynę można zrobić samemu, wykorzystując np. miedzianą monetę, zanurzając ją w roztworze siarczanu (VI) amonu, a następnie susząc na powietrzu.

Wyróżniamy dwa rodzaje patyny : węglan hydroksomiedzi (II) o wzorze [CuOH]2CO3, który powstaje w czystej atmosferze oraz siarczan hydroksomiedzi (II) o wzorze [CuOH]2SO4, który powstaje w zanieczyszczonym siarką powietrzu. i nie stanowi powłoki ochronnej przed dalszą korozją.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze