Powrót do Kurs

Chemia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Atom i układ okresowy

6 lekcji

Systematyka związków nieorganicznych

10 lekcje

Wiązania chemiczne i kształt drobin

2 lekcje

Elektrochemia

3 lekcje

Charakterystyka najważniejszych pierwiastków

6 lekcji

Stechiometria

9 lekcji

Stężenia

7 lekcji

Kinetyka

1 lekcja

Równowaga chemiczna

2 lekcje

Roztwory elektrolitów

5 lekcji

Termochemia

1 lekcja

Chemia organiczna

22 lekcje
Lekcja 21 z 75

Ogniwa (obowiązuje na maturę od 2023 r.)

Agnieszka 27 lipca 2024

Bez tytulu 2 - Czy wyobrażasz sobie życie bez smartphona, laptopa czy tabletu? Zapewne wydaje Ci się to niemożliwe. Korzystanie z tych urządzeń jest możliwe dzięki ogniwom galwanicznym. Dlaczego? Ponieważ są one w stanie zamieniać energię chemiczną w energię elektryczną! To właśnie dlatego nie musisz mieć ciągle podłączonego do ładowania tabletu, smartphona czy laptopa. Posiadają one baterie, w których została zmagazynowana energia elektryczna, którą urządzenia elektroniczne wykorzystują do działania.

Czy wyobrażasz sobie życie bez smartphona, laptopa czy tabletu? Zapewne wydaje Ci się to niemożliwe. Korzystanie z tych urządzeń jest możliwe dzięki ogniwom galwanicznym. Dlaczego? Ponieważ są one w stanie zamieniać energię chemiczną w energię elektryczną! To właśnie dlatego nie musisz mieć ciągle podłączonego do ładowania tabletu, smartphona czy laptopa. Posiadają one baterie, w których została zmagazynowana energia elektryczna, którą urządzenia elektroniczne wykorzystują do działania.

W XVIII wieku włoski lekarz Luigi Galvani przeprowadził bardzo ciekawe i przełomowe doświadczenie. Zauważył, że pod wpływem prądu elektrycznego uzyskanego z maszyny elektrostatycznej, żabie udka ulegają skurczą. Przeprowadził ten eksperyment również bez wykorzystania maszyny elektrostatycznej dotykając mięsień z żabiego udka dwoma różnymi metalami, które połączył ze sobą metalowym drucikiem. Okazało się, że także w tej sytuacji mięsień żaby się kurczył. To zjawisko nazwał elektrycznością zwierzęcą, jednak okazało się, że błędnie.

Bez tytulu3 1 - Czy wyobrażasz sobie życie bez smartphona, laptopa czy tabletu? Zapewne wydaje Ci się to niemożliwe. Korzystanie z tych urządzeń jest możliwe dzięki ogniwom galwanicznym. Dlaczego? Ponieważ są one w stanie zamieniać energię chemiczną w energię elektryczną! To właśnie dlatego nie musisz mieć ciągle podłączonego do ładowania tabletu, smartphona czy laptopa. Posiadają one baterie, w których została zmagazynowana energia elektryczna, którą urządzenia elektroniczne wykorzystują do działania.
Stos Volty, źródło: Wikipedia

Jego przełomowe doświadczenie było inspiracją dla badań nad elektrycznością przeprowadzonym przez Alessandra Voltę. Jego eksperymenty opierały się na zanurzaniu płytek wykonanych z różnych metali w roztworach elektrolitów. Na skutek jego badań powstało pierwsze ogniwo, które nazwano stosem Volty. Skonstruowanie źródła elektryczności umożliwiło dalszy postęp technologiczny, który miał miejsce w XIX wieku, który nazwano “wiekiem pary i elektryczności”. Z uwagi na ogromne zasługi w pracy nad elektrycznością, jednostce napięcia prądu elektrycznego w układzie miar SI nadano nazwę “wolt” – V.

Jakie zagadnienia musisz mieć opanowane na maturę w 2023 i 2024 roku?

Oto szczegółowe wymagania maturalne prosto z Aneksu do Informatora maturalnego z chemii, który znajdziesz tu: aneks

IX. Elektrochemia. Zdający:
1) stosuje pojęcia: półogniwo, anoda, katoda, ogniwo galwaniczne, klucz elektrolityczny, potencjał standardowy półogniwa, szereg elektrochemiczny, SEM;
2) pisze równania reakcji zachodzących na elektrodach (na katodzie i anodzie) ogniwa galwanicznego o danym schemacie;
3) oblicza SEM ogniwa galwanicznego na podstawie standardowych potencjałów półogniw, z których jest ono zbudowane.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze