Powrót do Kurs

Chemia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Atom i układ okresowy

6 lekcji

Systematyka związków nieorganicznych

11 lekcji

Wiązania chemiczne i kształt drobin

2 lekcje

Elektrochemia

4 lekcje

Charakterystyka najważniejszych pierwiastków

7 lekcji

Stechiometria

9 lekcji

Stężenia

7 lekcji

Kinetyka

1 lekcja

Równowaga chemiczna

2 lekcje

Roztwory elektrolitów

4 lekcje

Termochemia

1 lekcja

Chemia organiczna

21 lekcji
Lekcja 49 z 76

Reguła przekory

Agnieszka 30 października 2024

<

image 20 - Jestem ciepłolubem :-D W moim domu zawsze panuje temperatura minimum 23 stopnie. Z kolei moja mama woli niższe temperatury i kiedy przyjeżdża w odwiedziny, wietrzy wszystkie pokoje. W związku z tym temperatura spada do mniej niż 20 stopni. Co ważne, moja droga mama robi wietrzenie zawsze wtedy kiedy nie ma mnie w domu. Zatem gdy wracam, czuję się jak w psiarni. W sensie - ZIMNO!

Jestem ciepłolubem 😀 W moim domu zawsze panuje temperatura minimum 23 stopnie. Z kolei moja mama woli niższe temperatury i kiedy przyjeżdża w odwiedziny, wietrzy wszystkie pokoje. W związku z tym temperatura spada do mniej niż 20 stopni. Co ważne, moja droga mama robi wietrzenie zawsze wtedy kiedy nie ma mnie w domu. Zatem gdy wracam, czuję się jak w psiarni. W sensie – ZIMNO!

Co wtedy robię? Zakopuję się pod kocem i odkręcam ogrzewanie domu aby z powrotem panowała w nim temperatura 23 stopnie Celsjusza. Chwilę to trwa, ale ostatecznie zmiany, które wprowadziła moja mama zostają zniwelowane. Moje działanie można nazwać PRZEKORNYM, bo na przekór mamie chcę mieć ciepło w domu. O takim zachowaniu, ale układów chemicznych w stanie równowagi traktuje REGUŁA PRZEKORY.

Każdej zmianie wprowadzonej do układu będącego w stanie równowagi, układ przeciwdziała. Czyli próbuje wrócić do stanu sprzed zmiany.

W tej lekcji opowiem Ci o czynnikach wpływających na równowagę reakcji oraz o tym jak pod ich wpływem zmienia się położenie równowagi oraz wydajność reakcji. Będzie przekornie! 🙂

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze