Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 19 z 126

Chemosynteza

Agnieszka 8 września 2024

<

Chemosynteza to proces metaboliczny umożliwiający autotroficzny sposób odżywiania się. Podczas tego procesu dochodzi produkcji złożonych związków organicznych z prostych związków nieorganicznych, czyli wody i dwutlenku węgla. Energii do zachodzenia tego procesu nie dostarcza jednak światło. Niektóre organizmy nauczyły się zasilać syntezę substancji organicznych energią uzyskaną w przebiegu reakcji utleniania prostych związków nieorganicznych.

W przeciwieństwie do fotosyntezy, chemosynteza nie jest rozpowszechniona w świecie organizmów żywych i występuje jedynie u niektórych prokariontów. Pomimo tego, w głębinach oceanu odkryto ekosystemy, w których producentami materii organicznej nie są rośliny, ale właśnie chemosyntezujące bakterie i archeony. W całkowitych ciemnościach i, jak mogłoby się wydawać, w skrajnie nieprzyjaznych warunkach, odnaleziono zaskakującą różnorodność form życia. Więcej na temat tych niezwykłych ekosystemów dowiesz się oglądając tę lekcję.

Bakterie chemosyntezujące można spotkać również pospolicie w glebie. Przykładem mogą być chociażby bakterie nitryfikacyjne, które wykorzystują energię pozyskiwaną z utleniania związków azotu do produkcji związków organicznych. Powstałe w przebiegu chemosyntezy sacharydy mogą być następnie przekształcane w inne cząsteczki, które służą m.in. jako materiał budulcowy komórki. Jednak w przebiegu tego procesu powstają również produkty wtórne w postaci jonów azotanowych(III) i (V), które są uwalniane do gleby. Stamtąd mogą zostać pobrane przez rośliny, dla których azotany są najlepiej przyswajalnymi formami azotu. Rośliny wbudowują pobrany z gleby azot m.in. w swoje aminokwasy i zasady azotowe. W ten sposób chemosyntezujące bakterie mają swój udział w obiegu azotu w przyrodzie. Więcej na temat organizmów odżywiających się w ten nietypowy sposób dowiesz się dzięki obejrzeniu tego filmu.

Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze