Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 14 z 126

Cykl komórkowy i podziały

Agnieszka 8 września 2024

<

Rozmnażanie się jest jedną z czynności życiowych – rozmnażają się wszystkie żywe organizmy. W przypadku jednokomórkowych organizmów podział komórkowy jest synonimem rozmnażania, jednak również u wielokomórkowych zwierząt podziały pełnią zasadniczą rolę w tym procesie.

Z zaledwie jednej komórki – zygoty, powstałej przez połączenie się dwóch komórek rozrodczych, powstają organizmy składające się niekiedy z setek miliardów komórek. Jednak liczba komórek to nie wszystko. Organizmy wielokomórkowe, na przykład człowiek, nie są bowiem z reguły bezkształtnymi masami zbudowanymi z jednakowych losowo ułożonych komórek, ale istotami znacznie bardziej złożonymi. Dlaczego tak jest?

Komórki budujące ciało człowieka w pewnym momencie przestają się dzielić i zaczynaną się różnicować. Różnicowanie prowadzi do nabycia przez komórkę pewnych cech, które przystosowują ją do pełnienia określonej funkcji. Różne komórki człowieka pełnią różne funkcje, na przykład w oku obecne są komórki odbierające bodziec w postaci światła, a w jelicie cienkim komórki których główną funkcją jest wchłanianie substancji odżywczych. W organizmie dojrzałego człowieka podziały pełnią głównie funkcję związaną z regeneracją. Komórki różnych narządów stale się zużywają i muszą być co jakiś czas zastępowane. Na przykład krwinka czerwona żyje około 120 dni, a później musi zostać zastąpiona przez nową komórkę. Krwinki białe są natomiast wymieniane znacznie częściej, bo zaledwie co kilka lub kilkanaście dni.

Chociaż prawidłowo komórki powinny dzielić się tylko wtedy gdy dostaną odpowiedni sygnał, to jednak czasami sprawa nieco się komplikuje. Różne mutacje materiału genetycznego komórki mogą doprowadzić to tego, że zacznie ona dzielić się w sposób niekontrolowany, co może doprowadzić do powstania nowotworu. Komórki nowotworowe ulegają nadmiernym podziałom i nie różnicują się w prawidłowe komórki tkanki, z której się wywodzą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to koniecznie obejrzyj filmy zamieszczone w tej lekcji.

Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze