Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 18 z 125

Fotosynteza

Agnieszka 30 października 2024

<

Fotosynteza to zdecydowanie jedna z najważniejszych przemian biochemicznych zachodzących w świecie organizmów żywych.
Zachodzenie tego procesu stoi u podstaw istnienia biosfery jaką znamy. Polega ona na wykorzystywaniu przez organizmy energii świetlnej do produkcji substancji odżywczych.

Proces ten jest ewolucyjnie bardzo stary, badania naukowe sugerują, że pierwsze fotosyntezujące komórki żyły na Ziemii już 3,5 miliarda lat temu.
Przed ich pojawieniem się ziemska atmosfera była bardzo uboga w tlen, zatem za jej obecny skład, zawierający aż 21% tlenu, odpowiadają właśnie fotosyntezujące organizmy.

Natura pierwszych organizmów fotosyntetyzujących nie została dotąd dobrze poznana. Były to najpewniej beztlenowe prokarionty o prymitywnej budowie. Z czasem na Ziemi zaczęły się pojawiać coraz to bardziej złożone formy, w tym również rośliny. Chociaż pierwsze z nich były po prostu eukariotycznymi jednokomórkowcami, to jednak na przestrzeni setek milionów lat rozwinęła się ogromna różnorodność tych organizmów. Obecnie na Ziemi występuje ponad 380 000 gatunków roślin. Znajdziemy wśród nich zarówno jednokomórkowe glony, jak i ogromne, ponad stumetrowe drzewa.

Rośliny wykorzystują energię świetlną do produkcji związków bardziej złożonych ze związków prostszych. Zsyntezowane substancje mogą następnie wykorzystywać do budowy swoich ciał, które jest z kolei pożywieniem dla innych organizmów. Organizmy te zjadając rośliny, pozyskują z nich substancje, które wykorzystują jako budulec swoich ciał oraz jako źródło energii niezbędnej do przeprowadzania funkcji życiowych. Jednak to nie koniec, ponieważ te organizmy również mogą stać się pożywieniem dla innych. Energia słoneczna umożliwia zatem produkcję substancji odżywczych, które są wykorzystywane nie tylko przez rośliny, ale również przez zdecydowaną większość organizmów zamieszkujących naszą planetę.

Dzięki tej lekcji będziesz mógł dowiedzieć się między innymi tego w jaki sposób zachodzi fotosynteza oraz jakie ma ona znaczenie w przyrodzie. Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze