Woda ogrywa zasadniczą rolę w życiu wszystkich organizmów i rośliny nie są tu żadnym wyjątkiem. W końcu jest ona świetnym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych, stanowi środowisko dla zachodzenia reakcji chemicznych, a w niektórych reakcjach sama bierze udział. O właściwościach wody miałeś już okazję dowiedzieć się więcej z jednej z pierwszych lekcji tego kursu.
Zwróć uwagę na to, że zawartość wody w ciele takiej przykładowej pokrzywy jest znacznie większa niż na przykład w ciele człowieka. Być może pamiętasz z lekcji o budowie komórek, że w żywych komórkach roślinnych z reguły znajduje się wielka wakuola, która zajmuje znaczną część objętości komórki. Wakuola ta wypełniona jest tak zwanym sokiem komórkowym, który składa się głównie z wody. Poza tym w samym cytozolu głównym składnikiem jest woda, więc możemy stwierdzić, że tak naprawdę komórki roślinne składają się głównie z wody.
Prawdopodobnie każde dziecko wie, że rośliny do życia potrzebują wody, którą z reguły pobierają z gleby. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym w jaki sposób rośliny tą wodę z gleby pobierają? W końcu robią to wbrew grawitacji, bo w roślinie woda płynie w górę – z korzenia, przez łodygę, do liści. Następnie woda opuszcza liście w postaci pary wodnej i to zjawisko nazywamy transpiracją. Z tej lekcji dowiesz się między innymi tego, jak rośliny pobierają wodę z gleby za pośrednictwem korzenia, jak transportują ją pionowo za pośrednictwem elementów przewodzących drewna, a w końcu tego, gdzie ta woda ostatecznie trafia.
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!