Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 22 z 126

Inne procesy metaboliczne

Agnieszka 8 września 2024

<

Metabolizm komórkowy jest niezwykle skomplikowany i poza omawianymi już procesami, takimi jak oddychanie tlenowe, beztlenowe, czy fotosynteza, w komórkach zachodzą tysiące innych procesów metabolicznych. Najważniejsze z nich omówimy w tej lekcji. Przede wszystkim skupimy się w niej na metabolizmie węglowodanów, lipidów i związków azotowych, które należą do podstawowych cząsteczek budujących komórki i nie tylko.

Węglowodany (inaczej sacharydy) to, jak sama nazwa wskazuje, związki zbudowane głównie z węgla i wody, na którą składają się atomy wodoru i tlenu. Wyróżnić można wśród nich monosacharydy, oligosacharydy oraz polisacharydy. Pierwsze z nich pełnią z reguły funkcję odżywczą, na czele z glukozą, która jest podstawowym substratem oddychania tlenowego. Oligosacharydy maja znaczenie m. in. w rozpoznawaniu się komórek, ponieważ występują licznie na zewnętrznej powierzchni błony komórkowej. Wśród polisacharydów z kolei wyróżnić możemy takie pełniące funkcję budulcową, jak celuloza czy chityna, oraz zapasową (np. glikogen i skrobia).

Innymi związkami chemicznymi o zasadniczym znaczeniu dla komórek są lipidy. To właśnie z fosfolipidów zbudowana jest błona komórkowa, która oddziela wnętrze komórki od jej środowiska zewnętrznego, a także wszystkie inne błony biologiczne, które umożliwiają wydzielanie we wnętrzu komórki specjalnych kompartmentów przystosowanych do pełnienia określonych funkcji.

Wśród związków azotowych wyróżnić możemy aminokwasy białkowe i niebiałkowe, białka a także wiele innych związków takich jak chociażby wchodzące w skład DNA zasady azotowe. W tej lekcji skupimy się przede wszystkim na omówieniu metabolizmu białek i aminokwasów. Białka pełnią w organizmach żywych niezwykle zróżnicowane funkcje, wśród których wyróżnić można na przykład funkcję strukturalną, motoryczną, odpornościową, zapasową, regulacyjną, enzymatyczną i transportującą.

Te 3 grupy związków chemicznych nieustannie są syntezowane i rozkładane na terenie komórki lub ulegają tam innym przemianom, o czym dowiesz się więcej właśnie dzięki tej lekcji. Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze