<
W poprzedniej lekcji dowiedziałeś się w jaki sposób zbudowane są tkanki roślinne oraz poznałeś ich funkcje. W tej i kilku następnych lekcjach będziemy natomiast przyglądać się budowie i funkcjom określonych organów roślinnych. Zaczniemy od budowy i funkcji korzenia. Z pewnością wiesz jak wygląda korzeń i przypuszczam, że z łatwością mógłbyś mi podać jego główne funkcje. My jednak nie poprzestaniemy na tym. Dzięki tej lekcji dowiesz się jak zmienia się budowa korzenia w miarę jak staje się on coraz starszy i zrozumiesz dlaczego korzenie drzew potrafią być tak grube i twarde, że bez problemu są w stanie niszczyć chodniki, czy nawet asfaltowe drogi, wzrastając pod nimi.
Wiele roślin wykształciło również przekształcenia korzeni, które są przystosowane do pełnienia nietypowych funkcji. Świetnym przykładem mogą być korzenie oddechowe występujące na przykład u wielu roślin porastających bagna. Rośliny te rosną w podłożu ubogim w tlen, dlatego wykształciły specjalne korzenie, które rosną pionowo w górę i w dzięki temu zyskują kontakt z powietrzem. W korzeniu obecne są liczne prestwory międzykomórkowe o bardzo dużej objętości, dzięki czemu powietrze jest w stanie łatwo dotrzeć do potrzebujących go komórek zlokalizowanych pod poziomem wody.
To jednak nie wszystko, ponieważ niektóre rośliny posiadają korzenie, które wcale nie zagłębiają się w żadnym podłożu, a zamiast tego pobierają wodę bezpośrednio z wilgotnego powietrza lub z deszczu. Są to tak zwane korzenie powietrzne i występują one na przykład u storczyków. Jeśli chcesz się dowiedzieć między innymi tego z jakimi jeszcze ciekawymi przekształceniami korzeni możemy się spotkać u roślin, to zapraszam Cię do przerobienia tej lekcji. Miłego oglądania!
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!