<
Liście to organy roślinne, które nieodzownie kojarzą nam się z roślinami, a czasem także z samą biologią jako nauką o życiu. Charakteryzują się one niezwykłą różnorodnością i często dany gatunek rośliny da się poznać właśnie po charakterystycznej budowie i ułożeniu jego liści. Pewna budowa liści jest również typowa dla niektórych grup roślin. Organy te pełnią niezwykle ważną funkcję, jaką jest przeprowadzanie fotosyntezy. To właśnie ten proces jest dla roślin źródłem substancji odżywczych.
U niektórych roślin liście mają postać drobnych igieł zebranych w pęczki. Do przykładów zaliczyć można chociażby liście modrzewia europejskiego (Larixdecidua). Z kolei niektóre rośliny, na przykład palmy z rodzaju rafia, posiadają ogromne liście, których długość może sięgać nawet dwudziestu metrów. Są to jedne z największych liści w świecie roślin. Z kolei największą niepodzieloną blaszkę liściową posiada najprawdopodobniej alokazja olbrzymia (Alocasia macrorrhizos). Osiąga ona długość do 60 cm i jest osadzona na ogonku liściowym o długości nawet ponad 1 metra.
Jednak to nie wszystko, ponieważ u wielu gatunków roślin występują zmodyfikowane liście, które pełnią określone dodatkowe funkcje. Szczególnie ciekawe pod tym względem wydają się liście pułapkowe. Ich zadaniem jest schwytanie, a następnie strawienie ofiary, którą najczęściej są różnego rodzaju owady. Do najpopularniejszych roślin posiadających liście pułapkowe należą zapewne dobrze Ci znana muchołówka, ale także rosiczka, czy dzbanecznik. Jeśli chcesz dowiedzieć się m.in. tego czemu rośliny te zjadają owady, to zapraszam Cię serdecznie do obejrzenia tej lekcji. Zapraszam do oglądania!
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!