Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

3 lekcje

Różnorodność roślin

10 lekcje

Fizjologia roślin

5 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

7 lekcji

Fizjologia zwierząt

8 lekcji

Człowiek

12 lekcji

Genetyka

11 lekcji

Biotechnologia

5 lekcji

Ewolucja

9 lekcji

Ekologia

8 lekcji
Lekcja 2 z 116

Metodyka badań biologicznych

Agnieszka 22 czerwca 2024

Wszystko, czego będziesz miał okazję nauczyć się z tego kursu musiało najpierw zostać przez kogoś odkryte, opisane, czy też wymyślone. Obecny stan wiedzy o organizmach żywych i życiu samym w sobie jest owocem pracy ogromnej liczby naukowców, którzy swoimi badaniami nieustannie przesuwają granicę pomiędzy tym co znane, a tym co jeszcze nieodkryte. W jaki sposób to robią? Tego dowiesz się z tej lekcji.

Badania biologiczne są podstawą rozwoju niezwykle ważnych dla człowieka dziedzin nauki, z medycyną na czele. Dlatego tak ważne jest abyś dowiedział się w jaki sposób należy je przeprowadzać. Niewykluczone, że i Ty sam kiedyś zostaniesz naukowcem i będziesz takie badania prowadził na przykład porównując skuteczność nowych antybiotyków w zwalczaniu bakterii. Być może zamiast porównywania leków postanowisz modyfikować DNA truskawek, aby uzyskać smaczniejsze odmiany, albo Twoje odkrycia przyczynią się do walki z globalnym ociepleniem! A może zdecydujesz się zostać lekarzem i porównywać która metoda leczenia danej choroby jest skuteczniejsza.

 Prawdopodobnie wydaje Ci się, że żyjemy w czasach, w których wszystko już zostało odkryte. Jest to jednak tylko złudzenie. Wbrew pozorom świat organizmów żywych w dalszym ciągu skrywa w sobie wiele tajemnic, być może to właśnie Ty odkryjesz niektóre z nich?

 Niezależnie od tego, którą dziedzinę biologii zamierzasz zgłębiać w przyszłości, metodyka badań biologicznych jest zagadnieniem, które z pewnością przyda Ci się nie tylko do zdania sprawdzianu w szkole, czy uzyskania wysokiego wyniku na maturze.

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze