<
W siedemnastym wieku, dzięki własnoręcznie skonstruowanemu mikroskopowi, Antoni van Leeuwenhoek odkrył w kropli wody nowy zadziwiający świat, pełen niewidocznych gołym okiem organizmów. Pozornie przejrzysta kropla wody okazała się tętnić życiem. Pojawienie się możliwości powiększania obrazu stało się podstawą dla rozwoju całkowicie nowych nauk, takich jak mikrobiologia, czyli nauka o mikroorganizmach i wirusach oraz cytologia, czyli nauka zgłębiająca budowę i funkcjonowanie komórki. Powstanie mikroskopu odkryło przed badaczami nową, nieznaną dotąd właściwość organizmów żywych, jaką jest budowa komórkowa.
Najprostsze organizmy składają się z zaledwie jednej komórki, jednak te najbardziej złożone mają ich o wiele więcej. Być może trudno to sobie wyobrazić, ale każdy z nas składa się z miliardów komórek, które współpracują ze sobą ściśle, tworząc zorganizowaną i sprawnie funkcjonującą całość. Co więcej, w organizmie człowieka znajduje się wiele ich rodzajów, różniących się od siebie kształtem, budową wewnętrzną, no i przede wszystkim funkcją. Zgłębianie wiedzy o ludzkich komórkach z wykorzystaniem mikroskopu pomogło zrozumieć przyczynę wielu chorób, a co za tym idzie, pozwoliło na opracowanie sposobu leczenia.
Od momentu powstania pierwszego mikroskopu optycznego, do dnia dzisiejszego, powstało bardzo wiele modyfikacji tych urządzeń, które przyniosły badaczom zupełnie nowe możliwości. Ponadto, rozwinęła się mikroskopia elektronowa, która do obrazowania, zamiast światła widzialnego, wykorzystuje strumień elektronów. Tego typu urządzenia umożliwiają powiększenie obrazu nawet o dziesięć milionów razy.
Obecnie mikroskopy wykorzystywane są nie tylko w celach czysto naukowych, ale również w codziennej pracy m.in. analityków medycznych, którzy zajmują się wykonywaniem badań diagnostycznych, takich jak badanie krwi czy też moczu. Korzystają z nich również lekarze patomorfolodzy, którzy oceniają, czy w pobranym od pacjenta wycinku obecne są komórki nowotworowe. Niewykluczone, że Ty także będziesz kiedyś wykorzystywał mikroskop w swojej codziennej pracy, dlatego warto abyś poznał jego budowę oraz dowiedział się w jaki sposób należy z niego korzystać.
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!