Witaj w kolejnej lekcji poświęconej tematyce fizjologii zwierząt. Tym razem przyjrzymy się układom oddychania i krążenia obecnym u zwierząt. Mimo że, wydają się to dwa odrębne układy to mają wspólną cechę – zaopatrują komórki! Dzięki układowi oddechowemu do organizmu jest dostarczany tlen. Natomiast układ krążenia odpowiada za rozprowadzenie tego gazu oddechowego wraz z substancjami odżywczymi, przy okazji odbierając zbędne metabolity.
W zależności od organizmu, układ oddechowy i krążenia może przybierać różne formy – mniej lub bardziej skompilowane. Aby w pełni zrozumieć funkcjonalność tych układów, omówimy je pod kątem ewolucyjnym. Dzięki takiemu podejściu, lepiej zrozumiesz, jak ewolucja kształtuje organizmy, aby dotrzeć do obranego celu. Tym celem zawsze jest najlepsze przystosowanie zwierzęcia do środowiska życia!
Teraz już pewnie się domyślasz, dlaczego układy narządów są tak zróżnicowane. Ale to i tak jeszcze nic! Świat zwierząt jest niesamowity i pełen niespodzianek. Czy wiedziałeś, że serce płetwala błękitnego, który jest największym znanym gatunkiem zwierzęcia w historii ziemi, waży aż 200 kg? Natomiast najmniejsze serce należy do osy z rodziny Tinkerbella. Narząd ten ma zaledwie 0,15 mm! Jest ono tak małe, że trzeba je oglądać pod mikroskopem. Trzeba tutaj przyznać, że jest to tylko cienka rurka biegnąca wzdłuż grzbietu, ale pełniąca funkcję serca. Jeżeli, chodzi o układ oddechowy to tutaj również są rekordziści. Podium niezmiennie zajmuje płetwal błękitny, którego płuca mają objętość 4 921 litrów! Tak duże płuca pozwalają mu na pobranie ogromnej ilości tlenu i nurkowanie na znaczne głębokości. Za to najbardziej skomplikowany układ oddechowy należy do ptaków.
Mam nadzieję, że rozbudziłam twoją ciekawość i chęć do nauki. Pierwsze dwie probówki są poświęcone układom oddechowym, a dwie ostatnie układom krążenia. Na pewno znajdziesz tam solidną porcję wiedzy i wskazówek, które ułatwią ci rozwiazywanie zadań na maturze. Ale to już wiesz. Nie ma na co czekać. To co, gotowy?
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!