Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 20 z 126

Oddychanie tlenowe

Agnieszka 8 września 2024

<

Pierwsze organizmy żyjące na Ziemi uzyskiwały energię w sposób beztlenowy, ponieważ atmosfera na dawnej Ziemi była bardzo uboga w tlen. Dopiero organizmy fotosyntezujące, które prawdopodobnie pojawiły się na Ziemi około 3,5 miliarda lat temu zaczęły produkować ten gaz, którego zawartość w atmosferze wzrastała. Być może wydaje Ci się, że wzrost poziomu tlenu pozytywnie wpłynął na różnorodność gatunkową pierwotnej Ziemi, ale na początku było zupełnie inaczej. Wśród organizmów oddychających beztlenowo można bowiem wyróżnić takie, które są w stanie przeżyć w obecności tlenu oraz takie, dla których tlen jest toksyczny. W związku z tym wzrost zawartości tego gazu w atmosferze doprowadził w pewnym momencie do zjawiska nazywanego katastrofą tlenową, która wiązała się z wymarciem ogromnej liczby organizmów.

Uzyskiwanie energii w sposób beztlenowy nie pozwalało organizmom na osiąganie dużych rozmiarów, ponieważ wraz ze wzrostem wymiarów ciała i jego złożoności, wzrasta również zapotrzebowanie energetyczne. Co za tym idzie, pierwotną Ziemię zamieszkiwały wyłącznie niewidoczne gołym okiem organizmy jednokomórkowe. Pojawienie się znacznych ilości tlenu w ziemskiej atmosferze z jednej strony wiązało się z wielkim wymieraniem, jednak z drugiej dało możliwość wykorzystania tego gazu w procesie oddychania. Oddychanie tlenowe jest niezwykle wydajne, dlatego organizmy pozyskujące energię w ten sposób w końcu opanowały Ziemię. Z początku również były to organizmy jednokomórkowe, jednak z czasem zaczęły pojawiać się coraz to bardziej złożone formy, a obecnie w głębinach oceanów możemy spotkać przeszło 30-metrowe olbrzymy, takie jak płetwal błękitny.

Z tej lekcji dowiesz się w jaki sposób zachodzi ten wieloetapowy proces, który umożliwił komórkom wydajne pozyskiwanie energii z rozkładu związków organicznych na proste związki nieorganiczne. Zapraszam serdecznie do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze