<
Mianem pędu określa się najczęściej nadziemną część rośliny, na którą z reguły składa się łodyga i liście, a czasami również kwiaty, czy owoce. Nie trudno zatem zauważyć, że pęd jest zasadniczą częścią rośliny. Łodyga jest jego podstawowym elementem. Utrzymuje ona pozostałe organy w odpowiednim położeniu, dzięki czemu łatwiej mogą one spełniać swoje funkcje. Poza tym, znajdują się w niej wiązki przewodzące, które umożliwiają rozprowadzanie wody i substancji odżywczych po całej roślinie.
Gdy byłeś młodszy być może lubiłeś wspinać się po gałęziach drzew. Te gałęzie były tak naprawdę silnie zdrewniałymi łodygami. Gdybym poprosiła Cię o ich opisanie, z pewnością powiedziałbyś, że są twarde i wytrzymałe. Jednak pomimo tych cech gałęzie zachowują też pewną elastyczność, która sprawia, że mogą wyginać się pod wpływem wiatru lub huśtających się na nich dzieci. Te wszystkie właściwości nadawane są im przez specyficzną budowę tkankową, której przyjrzymy się bliżej w tej lekcji.
Pędy niektórych roślin są szczególnie duże i dorastają nawet do ponad 100 metrów wysokości. Mowa tu o sekwojach olbrzymich nazywanych także mamutowcami (Sequoiadendron giganteum). Występują one dziko jedynie w Kaliforni, gdzie utworzono z tego powodu Park Narodowy Sekwoi. Znajduje się tam m.in. wyjątkowo masywny okaz sekwoi olbrzymiej nazwany „General Sherman” Drzewo to uważane jest za największe na świecie, ponieważ objętość jego pnia szacuje się na niespełna 1500 m3. Gigantyczny mamutowiec ma około 84 m wysokości, jednak wcale nie jest najwyższym drzewem na Ziemi, ponieważ ten tytuł należy do okazu sekwoi wieczniezielonej (Sequoia sempervirens) o nazwie Hyperion. Roślina ta mierzy prawie 116 metrów wysokości, co oznacza, że jest wyższa zarówno od Big Bena, jak i od Statuły Wolności!
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!