Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji

<

Pomimo tego, że większość przedstawicieli królestwa protistów składa się z zaledwie jednej komórki, to jednak charakteryzują się one niezwykłą różnorodnością budowy i sposobów funkcjonowania. Wiele z tych jednokomórkowych organizmów posiada specjalne organella, których nie spotkamy w komórkach zwierzęcych, ani roślinnych.

Rozmaite gatunki protistów są znakomicie przystosowane do prowadzonego trybu życia oraz do warunków środowiska. Do królestwa tego zaliczane są różne, często daleko spokrewnione ze sobą organizmy. Niektóre pod względem budowy i sposobu funkcjonowania przypominają rośliny, inne zwierzęta, a jeszcze inne grzyby. I wbrew pozorom ma to sens, bo tak naprawdę rośliny, zwierzęta i grzyby pochodzą od różnych gatunków protistów.

W oparciu o wiedzę, którą nabyłeś w jednej z poprzednich lekcji, możesz zatem stwierdzić, że protisty są taksonem parafiletycznym. Nie obejmują wszystkich potomków jednego wspólnego przodka, ponieważ z tego taksonu wyłączone są wspomniane już wcześniej rośliny, grzyby i zwierzęta. Wielu badaczy wcale nie zalicza wszystkich protistów do jednego królestwa. Zamiast tego ci badacze wyróżniają ponad 20 królestw różnych protistów, które zebrane są w kilka tak zwanych supergrup.

Dzięki tej lekcji bez wątpienia zrozumiesz, dlaczego odpowiednie sklasyfikowanie wszystkich protistów jest dla naukowców trudne. W końcu wśród nich znaleźć możemy jednokomórkowego zarodźca malarycznego, który wywołuje u ludzi malarię, ale też 10-metrowe wielokomórkowe glony, które człowiek uprawia w celach kulinarnych. Do królestwa protistów zaliczymy też niezwykle ciekawe śluzówce, których ciało zbudowane jest z jednej ogromnej wielojądrowej komórki, dorastającej nawet do kilkudziesięciu cm długości. Świat protistów jest niezwykły i z całą pewnością zaskoczy Cię swoją różnorodnością! Zapraszam Cię zatem serdecznie do przerobienia tej lekcji!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze