<
Rośliny, choć pozornie nieruchome, potrafią reagować na bodźce zewnętrzne poprzez różne rodzaje ruchów. W tym rozdziale dowiesz się, że tropizmy to ruchy ukierunkowane, na przykład takie, gdy rośliny wyginają się w stronę światła, lub gdy korzenie rosną w dół, a łodygi w górę, reagując na grawitację. Inne tropizmy, umożliwiają roślinie wzrost w stronę wody z substancjami odżywczymi i również pomagają roślinom dostosować się do środowiska.
Będzie także mowa o nastiach, które w przeciwieństwie do tropizmów, są ruchami niezależnymi od kierunku bodźca. Przykładem jest ruch mimozy, która reaguje na dotyk, czy otwieranie się i zamykanie kwiatów w odpowiedzi na zmiany temperatury. Te ruchy pozwalają roślinom szybko reagować na zmiany otoczenia, co zwiększa ich szanse na przetrwanie.
Omówię także hormony roślinne, które odgrywają kluczową rolę w regulacji tych ruchów i co za tym idzie, procesów adaptacyjnych. Sterują one wzrostem, rozwojem i reakcjami roślin na bodźce środowiskowe, co umożliwia im efektywne wykorzystywanie zasobów, takich jak światło i woda, oraz przystosowywanie się do zmiennych warunków środowiska. Zaczynajmy!
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!