Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

7 lekcji

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 69 z 122

Ruch u zwierząt

michalchemiawp 22 kwietnia 2025

Gepard potrafi biec z prędkością 110 km/h, którą osiąga zaledwie w 3 sekundy. Sokół wędrowny w locie pikowym osiąga prędkość przekraczającą nawet 320 km/h! Kolibry poruszają skrzydłami do 90 razy na sekundę. Dla kontrastu leniwce są uważane za najwolniejsze ssaki na świece. Poruszają się z prędkością zaledwie 2 do 4 m/min. A uważany za wolnego ślimak w ciągu minuty pokonuje zaledwie 15 cm! Świat zwierząt, niezmiennie zadziwia i fascynuje.

W tej lekcji ponownie zgłębimy fascynujący świat zwierząt. Tym razem przyjrzymy się sposobom poruszania się. Ruch jest bez wątpienia jedną z podstawowych i niezbędnych czynności życiowych. Umożliwia w końcu zdobywanie pokarmu, ucieczkę przed drapieżnikiem, wędrówki migracyjne, a także rozmnażanie się. Zdolność do przemieszczania się jest kluczowa i bez niej zwierzęta nie byłyby w stanie przystosować się do zmieniających się warunków środowiska. Ewolucja odegrała swoją rolę, również w tym przypadku. Układy ruchów zwierząt są dostosowane do funkcjonowania w różnych warunkach. Z tego i innych względów, w świecie zwierząt rozróżniamy wiele sposobów ruchu w zależności od środowiska, w którym zwierzę żyje. Inaczej przecież będą poruszać się zwierzęta wodne, a inaczej lądowe, prawda? Nie wspominając już o zwierzętach, które opanowały powietrze i mają zdolność lotu. Każde zwierzę musiało dostosować swoją budowę anatomiczną, czy wykształcić odpowiednie struktury, które umożliwiają wykonywanie określonego rodzaju ruchu. Ale zdolność do poruszania się, nie ogranicza się jedynie do przemieszczania. Ruchem nazywamy również proste drgania ciała, czy delikatny ruch rzęsek znajdujących się na powierzchni komórek. Z tego względu wyróżniamy dwa rodzaje ruchu: rzęskowy i mięśniowy, które szczegółowo omówimy w niniejszej lekcji.

Jeżeli jesteś ciekaw jakie są sposoby poruszania się zwierząt, to zapraszam cię do obejrzenia tej lekcji. Przyjrzymy się zarówno pełzającym pierścienicom, jak i skaczącym kangurom. A na końcu, czeka na Ciebie konkretna porcja ciekawostek. Tym razem poznasz niesamowite zwierzęta, które potrafią latać, mimo że nie maja skrzydeł. Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze