Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 86 z 125

Układ hormonalny

michalchemiawp 7 kwietnia 2025

Witam Cię w kolejnej lekcji wchodzącej w skład działu o anatomii i fizjologii człowieka. Tym razem przyjrzymy się układowi, który wraz z układem nerwowym reguluje funkcjonowanie naszego organizmu. Mowa o układzie hormonalnym, który ma inną strategię działania niż układ nerwowy, mianowicie jest znacznie od niego powolniejszy, ale dzięki temu efekt jego działania utrzymuje się dłużej. Jedynym wyjątkiem jest adrenalina, której wpływ odczuwasz już w ciągu kilku sekund od jej uwolnienia. A to dlatego, że adrenalina jest hormonem wydzielanym w odpowiedzi na sytuację stresową i odpowiada za reakcję walcz lub uciekaj!

Ale ty nie uciekaj z tej lekcji! Układ hormonalny jest już od lat uważany za trudny do przyswojenia przez wielu maturzystów. Spokojnie z tym kursem żadne zagadnienie maturalne nie będzie Ci straszne i rozprawimy się z układem hormonalnym raz, dwa!

Dla pocieszenia zdradzę Ci, że układ hormonalny spędzał sen z powiek przez wieki nie tylko maturzystom, ale również lekarzom i naukowcom. Przez lata nie mogli oni dojść do tego, częścią jakiego układu są gruczoły dokrewne ani jaka jest ich funkcja. Istnienie hormonów pozostawało całkowicie poza zasięgiem ówczesnej nauki. A narodziny endokrynologii miały miejsce dopiero w XIX wieku, ale od narodzin do rozkwitu jeszcze daleka droga. Dopiero XX wiek jest uważany za „erę hormonów”, ponieważ to dopiero wtedy zaczęto odkrywać kolejne hormony i definiować ich funkcję. I tak odkryto sekretynę, która jest pierwszym poznanym hormonem regulującym pracę soków trawiennych, tyroksynę, insulinę, estrogen czy kortyzol i progesteron. Dziś układ hormonalny jest jednym z najlepiej poznanych układów narządów. A co więcej, dalsze badania tego układu przynoszą coraz to nowe odkrycia!

I mam nadzieję, że tak samo i Ty odkryjesz pasję do zgłębiania endokrynologii, czyli dziedziny medycyny zajmującej się układem hormonalnym i pracą gruczołów dokrewnych. A co to za gruczoły i co wydzielają, dowiesz się z poniższych probówek. Nie pozostało mi nic innego, jak zaprosić Cię do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze