Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 81 z 125

Układ krążenia

michalchemiawp 3 kwietnia 2025

W tej lekcji poznasz działanie układu krążenia w organizmie człowieka. Nazwa tego układu ma oczywiście związek z jego funkcją, którą jest krążenie płynów ustrojowych w organizmie. Krew jest jednym z takich płynów i wtedy mówimy o układzie krwionośnym. A na układ krążenia składa się jeszcze układ limfatyczny, często pomijany i niedoceniany, w którym krąży limfa. Układy te są ze sobą powiązane, ale o tym przekonasz się w jednej z poniższych probówek.

Mimo że, już od zarania dziejów człowiek zdawał sobie sprawę, że w jego ciele obecna jest krew, to koncepcja krążenia krwi została w pełni opisana dopiero w XVII wieku! Dokonał tego angielski anatom o imieniu William Harvey, który udowodnił, że krew porusza się w zamkniętym obiegu, a serce działa jak pompa tłocząca krew w organizmie. Co myślano wcześniej? No np. Galen w II wieku twierdził, że krew jest stale produkowana w wątrobie i zużywana przez organizm. Ten pogląd panował w medycynie przez ponad 1000 lat!

W przeszłości wierzono również, że organizm człowieka funkcjonuje dzięki czterem podstawowym płynom ustrojowym, które nazywano humorami. Ta koncepcja nazwana koncepcją humoralną została opracowana w starożytnej Grecji przez Hipokratesa, czyli już w V- IV wieku przed naszą erą, a następnie została rozwinięta przez Galena w II wieku naszej ery. Na czym opierała się ta koncepcja? Wyróżniała ona cztery humory: krew, żółtą żółć, czarną żółć i flegmę. Według tej koncepcji krew miała odpowiadać za energię, odwagę czy radość. Żółtą żółć kojarzono z gniewem i impulsywnością, natomiast czarna żółć miała powodować melancholię i smutek. A flegmę wiązano ze spokojem, rozwagą i flegmatycznym usposobieniem. Teraz już wiesz, dlaczego płyny ustrojowe nazywano humorami! W tamtych czasach wierzono, że równowaga między tymi płynami jest kluczowa dla zdrowia, a zachwianie jej miało powodować choroby. Z tego względu w tamtych czasach częstą praktyką lekarską było upuszczanie nadmiaru krwi.

Ale to było kiedyś! Dzisiaj już wiemy, jak jest, a właśnie wiesz jak? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższej lekcji!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze