Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

9 lekcji

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 83 z 124

Układ moczowy

michalchemiawp 11 kwietnia 2025

Witaj w kolejnej lekcji dotyczącej anatomii i fizjologii człowieka. Tym razem na tapet bierzemy układ moczowy zwany również wydalniczym. Głównymi narządami tego układu są nerki, które są niesamowitym narządem! Do ich zadań należy przede wszystkim filtrowanie krwi i oczyszczanie jej ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany metabolizmu. Ale nie zawsze było to takie oczywiste…

W starożytności myślano, że nerki są miejscem, w którym powstają emocje i siła życiowa. Ciekawe jest to, że podczas mumifikacji Egipcjanie usuwali wszystkie narządy z wyjątkiem nerek. Nie wszyscy widzieli potrzebę ich usunięcia, bo nie znano wtedy jeszcze ich dokładnej funkcji. Natomiast w biblii nerki były symbolem sumienia i moralności. Dopiero Hipokrates wraz z Galenem uważali, że nerki odfiltrowują nadmiar płynów i przesyłają je do pęcherza. Nawet nie zdawali sobie sprawy, jak blisko prawdy były ich spostrzeżenia. Decydujące zdanie miał jednak Galen, który uznał, że mocz powstaje w pęcherzu i ten pogląd utrzymywał się przez wieki. Natomiast w średniowieczu rozwinęła się diagnostyka moczu! Lekarze badali jego kolor, zapach, a nawet smak i w ten sposób oceniali stan zdrowia pacjenta. Ówcześnie wierzono, że nerki działają w harmonii z wątrobą, a wszelkie nieprawidłowości przypisywano zaburzeniom równowagi humorów. Może ciężko w to dzisiaj uwierzyć, ale funkcję nerek poprawnie opisano dopiero w 1827 roku. Dokonał tego Richard Bright, który badał przewlekłą niewydolność nerek.

Co więcej, to właśnie nerki były pierwszym przeszczepionym z sukcesem narządem! Było to przełomowe wydarzenie, ponieważ biorca po raz pierwszy nie odrzucił przeszczepu. Muszę jednak zaznaczyć, że dawcą był bliźniak jednojajowy biorcy, więc mieli w stuprocentową zgodność tkankową… Wcześniej chorych na niewydolność nerek ratowały dializy, które polegają na oczyszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie nazywane dializatorem. Nadmienię tylko, że to urządzenie jest dość sporych rozmiarów i znajduje się na zewnątrz organizmu. Pacjent musi spędzić więc kilka godzin w szpitalu, mniej więcej 3 razy w tygodniu.

Zapraszam Cię więc do obejrzenia poniższych probówek, w których dowiesz się więcej nie tylko o nerkach, ale o całym układzie wydalniczym. Poznasz również mechanizm, w wyniku którego powstaje mocz.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze