Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji

Układ nerwowy to jeden z najbardziej fascynujących i w dalszym ciągu zagadkowych układów naszego organizmu. Szczególnie fascynującym narządem układu nerwowego jest mózg, którego funkcjonowanie w dalszym ciągu pozostaje jedną z największych zagadek nauki.

Mózg przez wiele wieków pozostawał tajemnicą do tego stopnia, że został uznany za mało istotny. Co więc uważano za centrum dowodzenia organizmu? Serce! Serce wzbudzało wielkie emocje, było uważane za święty narząd, siedzibę duszy i umysłu, a także centrum myślenia i emocji. Najbardziej wymownym przykładem takiego myślenia są Egipcjanie, którzy podczas mumifikacji usuwali mózg przez nos, przy czym serce pozostawiali w ciele. Dopiero coś zaczęło się zmieniać na przełomie V-IV w p.n.e., kiedy pojawiły się pierwsze spekulacje wysnute przez starożytnych Greków, że to jednak mózg może być odpowiedzialny za myślenie, kontrolę zmysłów i emocji, a nie serce. Pogląd ten był jednak kontrowersyjny i nie wszyscy go przyjęli. Jednym z oponentów był sławny Arystoteles, który cały czas twierdził, że mózg jedynie chłodzi krew, a to serce odpowiada za intelekt. 

Dziś bez wątpienia wiemy, że to mózg stanowi centrum dowodzenia naszego organizmu. A czy wiedziałeś, że jego działanie wykazuje wiele podobieństw z działaniem współczesnego komputera? Na przykład neurony będące podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną układu nerwowego działają w sposób zbliżony do małych procesorów lub tranzystorów w komputerach, przekazując informację w formie impulsów nerwowych. To powiązanie było podstawą do stworzenia sieci neuronowych sztucznej inteligencji wykorzystywanych w uczeniu maszynowym. Nasz mózg natomiast można porównać do superkomputera, który jest w stanie przetwarzać, interpretować sygnały i wydawać polecenia w formie impulsów nerwowych. Nie możemy zapominać o tym, że mózg przechowuje również informacje niczym pamięć RAM czy dyski w komputerach. Szacuje się, że nasz ludzki mózg może mieć pojemność dochodzącą nawet około 2,5 petabajtów! Oznacza to, że moglibyśmy teoretycznie pomieścić w nim ok. 250 mln piosenek lub 500 000 godzin filmów, albo nawet 50 milionów zdjęć! A tego nie potrafi żaden komputer!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze