W tej lekcji przyjrzymy się układowi pokarmowemu człowieka, który pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Dzięki jego pracy możliwe jest trawienie pokarmu, wchłanianie składników odżywczych i usuwanie niestrawionych resztek z przewodu pokarmowego. Myślisz, że Twój układ pokarmowy nie jest w stanie Cię zaskoczyć? I tu się mylisz!
Zastanawiałeś się kiedyś co się stanie, jeśli staniesz na rękach i napijesz się wody? Czy dasz radę ją przełknąć? Już odpowiadam na Twoje pytanie. TAK! Dzięki ruchom perystaltycznym przełyku możesz jeść i pić nawet do góry nogami!
Ludzki żołądek trawi nie tylko jedzenie. Kwas solny jest na tyle silnym kwasem, że jest w stanie rozpuścić nawet metal taki jak cynk! Ściany żołądka, nie są dla niego wyzwaniem. Na szczęście przed samostrawieniem chroni nas odpowiednio dostosowana błona śluzowa która, aby zachować swoje funkcje całkowicie odnawia się co 3 – 4 dni. Natomiast jeżeli chodzi o pojemność żołądka to średnio wynosi ona ok 0,5 litra. Jednak podczas posiłku, żołądek rozciąga się i jego objętość może zwiększyć się do ok. 1,5 l, ale nie jest to szczyt jego możliwości! W ekstremalnych przypadkach np. u ludzi biorących udział w zawodach jedzenia na czas, żołądek może pomieścić nawet 4 l treści pokarmowej.
Żołądek to nie jedyny zadziwiający narząd układu pokarmowego. Równie interesujące są jelita Jelito cienkie np. ma długość nawet 4 – 7 metrów! Taka długość zapewnia ogromną powierzchnię wchłaniania zbliżoną do powierzchni kortu tenisowego, czyli około 250 m2. Ale to jeszcze nie wszystko. Układ pokarmowy jest domem dla bilionów bakterii tworzących mikroflorę jelitową, które pomagają nam trawić pokarm i syntezują witaminy np. K i B12, wspierają też naszą odporność. Natomiast jeśli zważylibyśmy wszystkie bakterie zasiedlające nasz przewód pokarmowy to ich waga może dochodzić do nawet 2 kg! Co więcej, bakterie jelitowe pozostają niewzruszone nawet po śmierci swojego gospodarza i rozkładają pokarm zawarty w jelitach jeszcze przez kilka godzin.
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!