Czy wiedziałeś, że w momencie narodzin nasze ciało zbudowane jest z 270 kości, a u dorosłego człowieka jest ich już tylko 206? Różnica ta wynika z procesu zrastania się niektórych kości wraz z wiekiem jak np. kości czaszki. U noworodków i niemowląt kości czaszki połączone są za pomocą więzozrostów zbudowanych z tkanki łącznej. Takie rozwiązanie jest konieczne przy porodzie, ponieważ główka dziecka jest bardziej elastyczna i łatwiej jej przecisnąć się przez drogi rodne kobiety. Natomiast wraz z wiekiem połączenia te kostnieją i tkanka łączna jest zastępowana przez tkankę kostną, tworząc tzw. kościozrosty. Ponadto u dzieci większość kości zakończonych jest chrząstką wzrostową, która umożliwia wydłużanie się kości i tym samym wzrost. Proces kostnienia układu szkieletowego trwa przez całe życie człowieka, natomiast wydłużanie kości najprawdopodobniej kończy się po okresie dojrzewania, czyli około 21 roku życia.
Natomiast układ mięśniowy składa się z około 640 mięśni, co stanowi ok. 35 – 40% masy ciała! Podczas spokojnego marszu pracuje około 200 mięśni, a podczas uśmiechu aż 17. A tak przedstawia się ranking mięśni najlepszych w swojej dziedzinie. Wybór najsilniejszego mięśnia nie był łatwy i na podium znalazły się mięsień skroniowy, mięsień pośladkowy i język, który też jest wyróżniony jako najbardziej elastyczny mięsień. Natomiast do najszybszych zaliczamy mięsień odpowiedzialny za mruganie powiek. Mięsień krawiecki jest zdecydowanie najdłuższy, ponieważ rozpoczyna się od bioder a kończy po wewnętrznych częściach kolan. Mięśniem o największej wadze jest mięsień czworogłowy uda, a o największej powierzchni mięsień najszerszy grzbietu.
W tej lekcji jak już się pewnie domyśliłeś, zajmiemy się układem ruchu człowieka, na który składa się układ szkieletowy oraz układ mięśniowy. Dzięki niemu możemy się przemieszczać z punktu A do punktu B, chwytać przedmioty, czy wykonywać gesty, ale również wykonywać ruchy, o których pewnie nie myślisz na co dzień. Mam na myśli ruchy oddechowe, perystaltykę jelit czy mruganie powiekami. Układ ruchu odpowiada również za utrzymanie wyprostowanej postawy ciała. To i wiele innych czeka na Ciebie w tej lekcji.
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!