Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców

13 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji

<

Ciała organizmów składają się z ogromnej różnorodności związków chemicznych. Jedną z niezwykle ważnych grup takich związków są właśnie węglowodany. Możemy pośród nich wyróżnić niewielkie i stosunkowo proste cząsteczki, takie jak glukoza czy fruktoza, ale również złożone i rozgałęzione polimery, w których skład wchodzić mogą dziesiątki tysięcy połączonych ze sobą reszt cukrów prostych.

 W poprzedniej lekcji omawialiśmy pierwiastki biogenne, które budują podstawowe dla życia na Ziemi cząsteczki. W tej lekcji poznamy dokładniej budowę jednej z grup takich właśnie związków chemicznych. Węglowodany składają się z takich pierwiastków biogennych jak węgiel, wodór i tlen. W skład niektórych z nich mogą jednak wchodzić też inne pierwiastki, jak na przykład azot.

Jak wiemy z poprzedniej lekcji, atomy łączą się wiązaniami tworząc m.in. grupy funkcyjne, które mogą nadawać związkom chemicznym specyficzne właściwości. Węglowodany również nie stanowią wyjątku i posiadają pewne grupy funkcyjne, które determinują ich właściwości chemiczne. Każdy cukier posiada grupę aldehydową lub ketonową, a także kilka grup hydroksylowych dołączonych do szkieletu węglowego. W roztworach wiele monosacharydów przyjmuje formę pierścieniową, a później pierścienie te łączą się ze sobą w długie, często rozgałęzione makrocząsteczki nazywane polisacharydami. W ten sposób prostsze cząsteczki dają początek tym bardziej złożonym.

 Węglowodany pełnią w organizmach wiele ważnych funkcji, w tym na przykład funkcję energetyczną – ich rozkład jest dla komórek źródłem niezbędnej do funkcjonowania energii. Tak naprawdę każdy z nas codziennie zjada kilkaset gramów tych związków chemicznych, ponieważ są one głównym składnikiem naszej codziennej diety.

Niektóre węglowodany złożone budują też ściany komórkowe komórek roślin i grzybów, a nawet bakterii. Oznacza to zatem, że cukry pełnią w organizmach nie tylko funkcję energetyczną, ale też budulcową. Ponadto, pewne oligosacharydy obecne na błonie komórkowej uczestniczą w procesach rozpoznawania się komórek. Jednak więcej na ten temat dowiesz się z przygotowanych dla Ciebie probówek.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze