Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 24 z 125

Wirusy, wiroidy i priony

Agnieszka 22 listopada 2024

<

Wirusy to niezwykle małe struktury, które z reguły osiągają średnicę od kilkunastu do kilkuset nanometrów. Pomimo tego, że są niewidoczne gołym okiem, nie da się nie zauważyć ich obecności na Ziemi.

Najlepszym przykładem jest pandemia COVID-19, która wybuchła pod koniec 2019 r. w Chinach i szybko opanowała cały świat. Pokazała nam ona jak bardzo łatwo niektóre wirusy mogą rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka.

Wirusy atakują jednak nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, rośliny, a nawet bakterie. Nie ma zatem organizmów, które mogłyby się czuć bezpiecznie. Wiele chorób wirusowych ma bardzo ciężki przebieg i często kończy się śmiercią. Do przykładów zaliczyć możemy wirus Ebola, który wywołuje ciężką chorobę nazywaną gorączką krwotoczną. Jednak co ciekawe, to właśnie wirusy, którymi zakażenie często ma przebieg bezobjawowy mają największy potencjał do wywołania światowej pandemii i tak właśnie było w przypadku wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Osoby, u których przebieg zakażenia jest bezobjawowy mogą bez przeszkód przenosić wirusa na kolejne osoby, u których już mogą pojawić się poważne objawy. Kiedy zakażenie wirusem wiąże się z obecnością nasilonych objawów od samego początku, to wówczas łatwo rozpoznać osoby zakażone i można je odizolować, tak aby nie zakażały innych.

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia, gdy zakażenie wywołuje niewielkie objawy lub nie wywołuje ich wcale. To właśnie dlatego wirus SARS-CoV-2 tak wywrócił nasze życie do góry nogami. Nawet jeśli dany wirus powoduje śmierć tylko u 1% zakażonych, to jednak ogromna łatwość zakażenia, a tym samym szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, może doprowadzić do śmierci ogromnej liczby osób. W końcu jeśli takim wirusem zakażonych zostanie miliard (1 000 000 000) osób na świecie, to statystycznie umrze aż 10 000 000. To więcej niż populacja wielu krajów!

Więcej na temat wirusów dowiesz się dzięki tej lekcji. Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze