<
Jeśli uważnie przerobiłeś poprzednie lekcje, to wiesz już, że metabolizm jest ogółem reakcji chemicznych i towarzyszących im przemian energetycznych zachodzących w komórce. W obrębie metabolizmu wyróżnić można zarówno przemiany anaboliczne, podczas których z prostszych związków powstają związki bardziej złożone oraz przemiany kataboliczne, podczas których następuje rozkład cząsteczek bardziej złożonych na te prostsze. Wiesz już, że wszystkie reakcje anaboliczne do zajścia wymagają dostarczenia energii, jednak czy wiedziałeś, że tak naprawdę pewna ilość energii nazywana energią aktywacji musi zostać dostarczona aby rozpocząć jakąkolwiek reakcję (zarówno kataboliczną jak i anaboliczną)?
Być może pamiętasz z chemii, że reakcje chemiczne zachodzą znacznie szybciej w wysokich temperaturach niż w niskich i to właśnie dlatego często do zajścia danej reakcji trzeba podgrzać probówkę, w której znajdują się substraty. Energia cieplna (lub mówiąc bardziej fachowo energia termiczna) to energia związana z chaotycznym ruchem cząsteczek układu. W wyższej temperaturze cząsteczki poruszają się szybciej, a co za tym idzie dochodzi do częstszych i mocniejszych zderzeń między nimi. Dzięki temu reakcje chemiczne ulegają przyspieszeniu.
Organizmy żywe również aby żyć muszą przeprowadzać niezliczone reakcje chemiczne, spośród których większość także wymaga przyspieszenia, jednak znaczne podniesienie temperatury doprowadziłoby do zniszczenia delikatnych struktur jakimi są białka, a także inne makrocząsteczki budujące komórki. Już w temperaturze powyżej 40 stopni rozpoczyna się bowiem proces denaturacji białek, które tracą wówczas swój charakterystyczny kształt, a przez to również i funkcje. Zatem w jaki sposób organizmy przyspieszają zachodzące w nich reakcje chemiczne? Właśnie na to pytanie odpowiemy sobie w tej probówce. Zapraszam do oglądania!
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!