Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 25 z 125

Klasyfikacja organizmów

Agnieszka 12 grudnia 2024

<

Jeden z pierwszych naukowców zajmujących się klasyfikowaniem organizmów – Karol Linneusz działający w XVIII wieku klasyfikował organizmy żywe do zaledwie dwóch królestw – czyli do roślin i zwierząt. Podział na dwa królestwa utrzymywał się bardzo długo, bo nie przyniosło mu kresu odkrycie niezwykłej różnorodności mikroskopijnych form życia, takich jak prokarionty, czy protisty.

Przez długi czas protisty posiadające zdolność do ruchu i odżywiające się cudzożywnie zaliczano do królestwa zwierząt, a te posiadające chloroplasty do królestwa roślin. Z czasem mikroskopijne organizmy takie jak prokarionty i protisty doczekały się swoich własnych królestw.

Podobnie stało się również z grzybami, które przecież znacznie różnią się od roślin. Naukowcy wyróżnili więc królestwa prokariontów, protistów, grzybów, roślin i zwierząt, a podstawą tego podziału były przede wszystkim cechy ogólnej budowy. Podział na 5 królestw obowiązywał jeszcze do niedawna, jednak jak się później okazało, nie miał on odzwierciedlenia w ewolucyjnej historii życia.

Rozwój biotechnologii molekularnej zaowocował pojawieniem się narzędzi, które umożliwiły naukowcom sprawdzenie, czy podobne do siebie na pierwszy rzut oka organizmy rzeczywiście są ze sobą spokrewnione. Najczęściej istotnie tak było, jednak niektóre odkrycia nieco zaskoczyły naukowców i pociągnęły za sobą ogromne zmiany w klasyfikacji organizmów. Zamiast 5 królestw mówi się obecnie o 3 domenach w obrębie których wyróżnia się ponad 20 królestw. Okazało się, że niektóre grupy prokariontów różnią się od siebie nawzajem co najmniej tak bardzo jak prokarionty różnią się od eukariontów. W związku z tym wśród organizmów prokariotycznych wyróżniamy obecnie dwie domeny, czyli bakterie i archeowce. Trzecia domena zarezerwowana jest dla organizmów eukariotycznych.

Znacznie więcej na temat każdej z tych domen dowiesz się dzięki tej lekcji. Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze