Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 13 z 125

Organella i inne elementy komórki

Agnieszka 23 listopada 2024

<

Komórka jest fundamentalną jednostką wszelkich żywych organizmów. Najprostsze komórki składają się jedynie z otoczonego błoną komórkową cytozolu, w którym zawieszone są pętle pozwijanego kwasu nukleinowego, stanowiącego materiał genetyczny. U tych bardziej złożonych doszło natomiast do wytworzenia się organelli, czyli otoczonych błoną struktur wyspecjalizowanych w celu pełnienia określonych funkcji.

Większość komórek oprócz błony komórkowej posiada także rozbudowany system błon wewnętrznych dzielących komórkę na kompartmenty, którymi są wymienione już organella. Kompartmentacja komórki pozwala na występowanie obok siebie odrębnych środowisk lokalnych, umożliwiających zachodzenie w nich konkretnych procesów metabolicznych. Dzięki temu w obrębie tej samej komórki mogą odbywać się jednocześnie zupełnie niezgodne z sobą procesy.

Dobrym sposobem na wyjaśnienie tego jaką rolę odgrywają organella w komórce jest przyrównanie komórki do mieszkania. Wyobraźmy sobie mieszkanie, w którym toaleta znajduje się zaraz obok kuchenki, a prysznic jest umiejscowiony w pobliżu telewizora. Nie brzmi to najlepiej, prawda? To oczywiste, że każde mieszkanie musi być podzielone na pewne przedziały, w których wykonuje się różne czynności. Dokładnie tak samo jest z komórką! W poszczególnych organellach często zachodzą zupełnie przeciwstawne procesy. Na przykład w chloroplastach w procesie fotosyntezy z dwutlenku węgla i wody powstają pod wpływem energii świetlnej glukoza i tlen, natomiast w mitochondriach glukoza i tlen są substratami oddychania komórkowego, w wyniku którego wytwarzany jest dwutlenek węgla, woda i uwalnia się energia.

Dzięki tej lekcji poznasz ogólną budowę komórek bakterii, protistów, grzybów, roślin oraz zwierząt, a także dowiesz się jakie organella wchodzą w skład tych komórek. Poznasz również budowę i funkcje pełnione przez każdą z tych struktur. Zapraszam do oglądania!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze