Powrót do Kurs

Biologia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Podstawy

1 lekcja

Badania biologiczne

3 lekcje

Chemia życia

6 lekcji

Komórka

5 lekcji

Metabolizm

8 lekcji

Wirusy, wiroidy i priony

1 lekcja

Klasyfikacja organizmów

1 lekcja

Prokarionty, protisty, grzyby i porosty

4 lekcje

Różnorodność roślin i tkanki roślinne

11 lekcji

Fizjologia roślin

6 lekcji

Różnorodność bezkręgowców i tkanki zwierzęce

12 lekcji

Różnorodność strunowców

8 lekcji

Fizjologia zwierząt

9 lekcji

Człowiek

13 lekcji

Genetyka

12 lekcji

Biotechnologia

6 lekcji

Ewolucja

10 lekcje

Ekologia

9 lekcji
Lekcja 76 z 125

Organizm człowieka jako całość

michalchemiawp 5 kwietnia 2025

Witaj w pierwszej lekcji rozpoczynającej tematykę anatomii i fizjologii człowieka. Jest to jeden z ważniejszych działów, który będziemy zgłębiać w ramach naszego kursu. Zrozumienie budowy ludzkiego ciała pozwoli ci nie tylko na uzyskanie wysokiego wyniku, ale również na lepsze poznanie naszego ciała i mechanizmów jego funkcjonowania.

Anatomia człowieka intrygowała ludzi od lat. Już w starożytnym Egipcie próbowano opisać budowę ludzkiego ciała. W tym samym czasie w starożytnej Grecji filozofowie tacy jak Galen i Hipokrates zaczęli badać organizm człowieka. Nie bez powodu Hipokratesa uważa się za ojca medycyny. W swojej pracy kierował się przede wszystkim zasadą, aby nie szkodzić choremu. Prowadził wnikliwe obserwacje lekarskie na podstawie których opisał wiele chorób i ustalił ich diagnozę. Ponadto wprowadził do słownika medycznego wiele terminów używanych do dziś. Pewnie kojarzysz przysięgę Hipokratesa, zawierającą zbiór zasad, którymi powinien się kierować każdy lekarz. Natomiast Galen, również znakomity lekarz, przyczynił się do stworzenia szczegółowych opisów budowy ludzkiego ciała. W swoim życiu wykonał wiele sekcji zwierząt, na postawie których opisał budowę nerwów czaszkowych, zastawek serca, tętnic, żył i wiele innych. Przez okres średniowiecza medycyna jako nauka rozwijała się bardzo powoli. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy, był silny wpływ kościoła katolickiego, który zakazywał m.in. praktykowanie sekcji zwłok. Kolejny powiew „świeżego powietrza” w świecie nauki, pojawił się około XVII – XVIII wieku wraz z wynalezieniem mikroskopu. Oglądanie tkanek ludzkiego ciała, a także komórek w dużym powiększeniu umożliwiło głębsze zrozumienie funkcji poszczególnych elementów ludzkiego organizmu. I tak nastał wiek XIX, kiedy wynaleziono fotografię, dzięki której wiedza anatomiczna mogła się rozszerzać i upowszechniać. Był to też okres nowego, eksperymentalnego podejścia do badań naukowych, co znacząco przyśpieszyło poznanie funkcjonowania ludzkiego ciała. Natomiast w XX i XXI wieku dzięki dalszemu rozwojowi technologii, anatomia wkroczyła w nową erę. Dziś jesteśmy w stanie „zajrzeć” do ludzkiego ciała bez potrzeby jego naruszania, dzięki wynalezieniu nowoczesnych metod obrazowania.

Aktualnie anatomia jest jedną z podstawowych dziedzin medycyny. Mam nadzieję, że podróż w głąb ludzkiego ciała będzie dla Ciebie fascynująca i wiele się nauczysz.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze