Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zimą nie ma owadów i gdzie się podziewają w tym czasie? Bezkręgowce będące organizmami zmiennocieplnymi przechodzą w stan diapauzy, w której ich procesy życiowe są zahamowane. W ten sposób zwierzęta bezkręgowe przeczekują niesprzyjające warunki środowiska. Najbardziej dotkliwa dla nich jest właśnie niska temperatura. Ale gdzie one się podziewają? Najczęściej szukają schronienia w postaci ściółki leśnej, spróchniałych pniaków czy szczelin w korze drzew. Czasami możemy je też znaleźć w naszych domach. Zazwyczaj jesienią obserwujemy inwazję biedronek i wtyków amerykańskich, które szukają ciepłego miejsca na przeczekanie zimy, gdzieś w rogu pokoju lub na strychu. Diapauza jest terminem charakterystycznym dla bezkręgowców, a co z kręgowcami. Na pewno kojarzysz, że niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, prawda?
W przypadku zwierząt kręgowych tj. płazy, gady oraz niektóre ssaki mówimy o hibernacji. Hibernować mogą przede wszystkim płazy i gady, które należą do zwierząt zmiennocieplnych i nie byłyby w stanie przetrwać zimy w inny sposób. Natomiast jeśli mówimy o ssakach to jest to strategia przetrwania wykorzystywana szczególnie przez małe zwierzęta. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie są w stanie utrzymać stałej temperatury ciała przy niedoborze pokarmu. Ale niedźwiedzie wcale nie są małymi zwierzętami. Akurat w ich przypadku chodzi o trudności w zdobyciu pokarmu zimą, dlatego niedźwiedzie przeczekują ten niekorzystny okres śpiąc. Innymi przykładami hibernujących ssaków są stekowce, torbacze, ssaki owadożerne (jeże), gryzonie (chomiki, susły) i wiele gatunków nietoperzy. Na pewno jednym z obrazków z dzieciństwa był jeż zagrzebujący się w stercie liści, prawda?
W tej lekcji omówimy różne strategie i adaptacje zwierząt zmiennocieplnych i stałocieplnych do zmieniających się warunków środowiska. Przyjrzymy się nie tylko mechanizmom uruchamianym, kiedy temperatura na zewnątrz spada, ale również w sytuacji kiedy jest bardzo gorąco. Dowiesz się co wspólnego ze stałocieplnością ma np. układ krwionośny czy oddechowy. A jeżeli zastanawiasz się skąd się wzięła tzw. gęsia skórka, to w tej lekcji to wyjaśnimy. Zapraszam Cię wiec serdecznie do oglądania.
Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.
Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!