Powrót do Kurs

Chemia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Atom i układ okresowy

6 lekcji

Systematyka związków nieorganicznych

10 lekcje

Wiązania chemiczne i kształt drobin

2 lekcje

Elektrochemia

3 lekcje

Charakterystyka najważniejszych pierwiastków

6 lekcji

Stechiometria

9 lekcji

Stężenia

7 lekcji

Kinetyka

1 lekcja

Równowaga chemiczna

2 lekcje

Roztwory elektrolitów

5 lekcji

Termochemia

1 lekcja

Chemia organiczna

22 lekcje
Lekcja 3 z 75

Konfiguracja elektronowa podpowłokowa

Agnieszka 27 lipca 2024

<

image 15 - Wiesz już, że atom składa się z jądra atomowego oraz krążących wokół niego elektronów. Te z kolei znajdują się na powłokach elektronowych, które dzielą się na jeszcze mniejsze obszary nazywane podpowłokami. To jeszcze nie koniec! Podpowłoki też dzielą się na mniejsze fragmenty - orbitale. Wiem, że to wygląda na dość skomplikowane, dlatego wytłumaczę Ci to na bardziej życiowym przykładzie.

Wiesz już, że atom składa się z jądra atomowego oraz krążących wokół niego elektronów. Te z kolei znajdują się na powłokach elektronowych, które dzielą się na jeszcze mniejsze obszary nazywane podpowłokami. To jeszcze nie koniec! Podpowłoki też dzielą się na mniejsze fragmenty – orbitale. Wiem, że to wygląda na dość skomplikowane, dlatego wytłumaczę Ci to na bardziej życiowym przykładzie.

Wyobraź sobie Nowy York. Ogromne miasto, w którym są setki ulic, budynków i mieszkających w nim ludzi. Ci ludzie to nasze elektrony. W jaki sposób najdokładniej opisałbyś gdzie mieszka dana osoba w tak dużym mieście? Ja najpierw podałabym ulicę – i to jest nasza powłoka elektronowa. Następnie podałabym numer budynku w którym mieszka ta osoba. To jest nasza podpowłoka. Następnie podałabym numer mieszkania, a to z kolei jest nasz orbital. W taki prosty sposób można sobie wyobrazić po co chemikowi tak szczegółowa konfiguracja elektronowa. Rozmieszczenie elektronów w atomie determinuje jego właściwości.

Chodź! Nauczysz się jak podać adres elektronu w atomie!

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze