Powrót do Kurs

Chemia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Atom i układ okresowy

6 lekcji

Systematyka związków nieorganicznych

11 lekcji

Wiązania chemiczne i kształt drobin

2 lekcje

Elektrochemia

3 lekcje

Charakterystyka najważniejszych pierwiastków

6 lekcji

Stechiometria

9 lekcji

Stężenia

7 lekcji

Kinetyka

1 lekcja

Równowaga chemiczna

2 lekcje

Roztwory elektrolitów

4 lekcje

Termochemia

1 lekcja

Chemia organiczna

22 lekcje
Lekcja 13 z 75

Wodorosole

Agnieszka 16 września 2024

image 18 - To ja oraz stalaktyty i stalagmity w jednej z greckich jaskiń 🙂 Widok niesamowity! Zastanawiacie się jak powstają takie cuda natury? I dlaczego wspominam o nich w lekcji na temat wodorosoli? Zaraz się tego dowiecie!

To ja oraz stalaktyty i stalagmity w jednej z greckich jaskiń 🙂 Widok niesamowity! Zastanawiacie się jak powstają takie cuda natury? I dlaczego wspominam o nich w lekcji na temat wodorosoli? Zaraz się tego dowiecie!

Wodorosole, a sole

Tytułem wstępu, wodorosole różnią się od soli zwykłych tym, że w ich strukturze “uwięziony jest” atom lub atomy wodoru pochodzące od kwasu wieloprotonowego. Skąd one się biorą w wodorosolach, opowiem Ci w jednej z probówek. Tymczasem wróćmy do stalaktytów i stalagmitów.

Stalaktyty i stalagmity – co mają z nimi wspólnego wodorosole?

Stalaktyty to te duże sople zwisające nad moją głową. Powstają one w wyniku wytrącania się kryształów węglanu wapnia, czyli substancji o wzorze CaCO3, z wody kapiącej ze skalnych szczelin. Generalnie początek stalaktytu to kropla zmineralizowanej wody. Jednakże skąd ona się bierze?

Chodzi o to, że dwutlenek węgla zawarty w powietrzu rozpuszczając się w wodzie deszczowej tworzy roztwór kwasu węglowego. Ten z kolei przyspiesza proces roztwarzania głównego składnika skał wapiennych – węglanu wapnia. W wyniku tej reakcji powstaje wodorosól o nazwie wodorowęglan wapnia. Te procesy można zilustrować poniższymi równaniami reakcji:

CO2 + H2O -> H2CO3

H2CO3 + CaCO3 -> Ca(HCO3)2

Wodorosole są z reguły bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. I to właśnie jedna z tych wodorosoli – wodorowęglan wapnia rozpuszczony w wodzie, krąży wraz z nią i sączy się przez skały.

Gdy natrafi na skalną pustkę czyli np. jaskinię, dochodzi do wytrącenia się z tego roztworu substancji o wzorze CaCO3, czyli węglanu wapnia. Przebiega zatem reakcja odwrotna do zapisanej powyżej:

Ca(HCO3)2 -> CaCO3 + H2O + CO2

Wypadający z roztworu krystalizujący węglan wapnia, w postaci minerału o nazwie kalcyt, tworzy szatę naciekową jaskini.

Stalagmity natomiast są naciekami jaskiniowymi, które narastają od dna jaskini krasowej. Powstają w miejscu, w którym spada kropla zmineralizowanej wody zawierającej wodorowęglan wapnia. Wstrząsy takie jak upadek kropli na ziemię, przyspieszają wytrącanie się kryształów węglanu wapnia. Co ciekawe, stalagmity najczęściej są dokładnie pod stalaktytami, a wraz z upływem czasu dochodzi do ich połączenia w jedną “kolumnę”.

Dlaczego warto zagłębić się w lekcję o wodorosolach?

Wodorosole są związkami, których znajomość pozwala zrozumieć wiele ciekawych zjawisk chemicznych. Dlatego po przerobieniu tej lekcji, będziesz już wiedział z czego się składa osad w czajniku i jak się go pozbyć. Dowiesz się również co wspólnego mają wodorosole z pieczeniem ciasta.

Wiem, wiem – ciekawe! Nie przedłużając, zapraszam do oglądania 🙂 Filmy i zadania czekają już na Ciebie w probówkach.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Dlaczego po pewnych pokarmach lepiej nie myć zębów od razu? Odpowiedź w filmie poniżej :)

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze