Powrót do Kurs

Chemia - kurs maturalny

0% Ukończono
0/0 kroków

Atom i układ okresowy

6 lekcji

Systematyka związków nieorganicznych

10 lekcje

Wiązania chemiczne i kształt drobin

2 lekcje

Elektrochemia

3 lekcje

Charakterystyka najważniejszych pierwiastków

6 lekcji

Stechiometria

9 lekcji

Stężenia

7 lekcji

Kinetyka

1 lekcja

Równowaga chemiczna

2 lekcje

Roztwory elektrolitów

5 lekcji

Termochemia

1 lekcja

Chemia organiczna

22 lekcje
Postęp lekcji
0% Ukończono

<

Korozja od łacińskiego słowa corrosio (zżeranie) oznacza proces niszczenia różnych materiałów tj. metali i ich stopów, betonów, żelbetów, ceramiki, drewna, a nawet plastiku na skutek działania środowiska na te tworzywa. Jednak najczęściej mówimy o korozji metali z żelazem na czele. W przypadku stali, korozją można nazwać proces utleniania pierwiastków w niej zawartych prowadzący do trwałego zniszczenia powierzchni z nich wykonanej. Powierzchnia skorodowana w ostatniej fazie rozpada się. Stal to stop żelaza z domieszką węgla (do 2,11%).

W wyniku korozji powstaje rdza, czyli warstwa powstająca na powierzchni metalu na skutek jego utleniania. W przypadku korozji stali, powstała rdza składa się głównie z tlenków i wodorotlenków żelaza, ale również i innych substancji tj. woda, węglany żelaza i generalnie różne połączenia żelaza, tlenu i wodoru.

image 12 - Korozja od łacińskiego słowa corrosio (zżeranie) oznacza proces niszczenia różnych materiałów tj. metali i ich stopów, betonów, żelbetów, ceramiki, drewna, a nawet plastiku na skutek działania środowiska na te tworzywa. Jednak najczęściej mówimy o korozji metali z żelazem na czele. W przypadku stali, korozją można nazwać proces utleniania pierwiastków w niej zawartych prowadzący do trwałego zniszczenia powierzchni z nich wykonanej. Powierzchnia skorodowana w ostatniej fazie rozpada się. Stal to stop żelaza z domieszką węgla (do 2,11%).
Rdza na łańcuchu

Głównym składnikiem rdzy jest związek o wzorze FeO(OH). Jest to jednocześnie tlenek i wodorotlenek żelaza. Żelazo w tym związku przyjmuje +III stopień utlenienia.

Do powstania rdzy konieczna jest obecność wody i tlenu!

Przy wystarczającej ilości czasu, tlenu i wody, każda ilość żelaza ostatecznie przekształci się w całości w rdzę i rozpadnie się. W słonej wodzie ten proces zachodzi szybciej.

G

Subskrybuj nasz kurs online, aby uzyskać dostęp do pełnej treści lekcji.

Jeśli jeszcze nie potrzebujesz subskrypcji, sprawdź koniecznie nasze przykładowe lekcje dostępne zupełnie za darmo!

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze