Defekt masy i stabilność jąder

Nie masz dostępu do tego zadania

Aby uzyskać dostęp do większej liczby zadań, załóż bezpłatne konto lub subskrybuj nasz kurs.

Załóż bezpłatne konto, aby zapisywać zrobione zadania

Jeśli masz już u nas konto, zaloguj się.

W jądrze atomowym istnieją siły jądrowe między nukleonami, które działają na małą odległość i nie są zależne od ładunku. Przy zderzeniach neutronów z protonami może dojść do wymiany ładunku, czyli zamiany protonu w neutron i odwrotnie. Energię odziaływań pomiędzy nukleonami można wyliczyć. Przykładowo masa atomowa helu powinna być równa sumie mas dwóch protonów i dwóch neutronów tj. 4,0319 u.

masa 2 protonów      2*1,0072766 u = 2,0145532 u

masa 2 neutronów    2*1,0086654 u =2,0173308 u

w sumie 4,0318840 u

Jednak najdokładniejsze eksperymentalne oznaczenia masy atomowej helu dają wartość 4,0015 u. Różnica 0,03039 nosi nazwę defektu (niedoboru) masy. Stosując równanie Einsteina E=mc2 można określić ilość energii, jaka zostanie wyzwolona przy zmniejszaniu się masy układu o 0,03039 u. Energię tę nazwano energią wiązania jądra. Jej wielkość pozwala określić ilość energii, jaka zostanie wyzwolona przy powstawania jądra lub ilość energii, jaką trzeba dostarczyć w celu rozbicia jądra. Im większy jest defekt masy, im większa jest energia wiązania, tym bardziej stabilne jest powstałe jądro atomowe. Stabilne jądra mają w przybliżeniu taką samą liczbę neutronów i protonów. Bardzo stabilne są jądra z parzystymi liczbami protonów i neutronów. Stabilne są też takie jądra, w których stosunek neutronów do protonów wynosi 3:2.

G

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

a) Wykres średniej energii wiązania na nukleon od liczby nukleonów w jądrze jest krzywą, która szybko narasta dla (dużych/małych) liczb masowych, a stopniowo opada dla (dużych/małych). Na tej podstawie można wywnioskować, że dla pierwiastków lekkich syntezie nukleonów jąder towarzyszy (uwalnianie/pobieranie) energii, natomiast w przypadku pierwiastków ciężkich (uwalnianie/pobieranie) energii towarzyszy rozszczepianiu, czyli podziałowi jąder. Z tego również powodu jądra pierwiastków lekkich charakteryzują się (małą/dużą) trwałością.

b) Z wykresu wynika, że izotop 56Fe ma największą energię wiązania na nukleon, co świadczy o jego dużej stabilności. Wynika to z faktu, że izotop ten ma w przybliżeniu taką samą liczbę protonów (26) i neutronów (30). Ponadto obie te liczby są parzyste.

G

Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!

Zobacz zadania przykładowe w naszej bazie zadań

Jak Ci poszło?
Dlaczego warto oznaczać zadania jako wykonane?
Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu będziemy mogli polecać Tobie lepiej dobrane zadania, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze