Zadanie 8.3, arkusz czerwiec 2021
Giardioza (lamblioza), wywoływana przez pierwotniaka – giardię jelitową (Giardia lamblia), jest szeroko rozpowszechnioną chorobą pasożytniczą, będącą przyczyną biegunki u ludzi. Cechą charakterystyczną tego pierwotniaka jest obecność podwójnych organellów – dwóch jąder komórkowych i dwóch kompletów wici, ułożonych po obu stronach osi komórki. Do zarażenia się giardią dochodzi drogą pokarmową – przez połknięcie cyst znajdujących się w zanieczyszczonej nimi wodzie lub pokarmie. W jelicie z cyst uwalniają się trofozoity, które przyczepiają się za pomocą specjalnego dysku czepnego, stanowiącego rodzaj przyssawki, do mikrokosmków jelita i intensywnie się rozmnażają. Trofozoity, które nie przyczepią się do komórek nabłonka, są przesuwane dalej wraz z treścią jelita i przekształcają się w cysty, wydalane z kałem żywiciela. Giardioza może mieć charakter przewlekły i nie powodować wyraźnych objawów.
Na schemacie przedstawiono cykl rozwojowy giardii jelitowej w organizmie człowieka.
Na podstawie: A. Wiercińska-Drapało, Giardioza obraz kliniczny, rozpoznawanie i leczenie, „Gastroenterologia kliniczna” 2(3), 2010.
Podaj przykład działania profilaktycznego zapobiegającego giardiozie.
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................
• Mycie rąk przed jedzeniem.
• Podczas podróży picie wody butelkowanej lub przegotowanej.
• Dokładne mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem.
• Unikanie picia wody z niekontrolowanych źródeł.
• Ochrona żywności i wody przed zanieczyszczeniami odchodami ludzkimi i zwierzęcymi.
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.