Jak odwołać się od wyniku z matury i zyskać więcej punktów?
Masz już wyniki z matury? Teraz koniecznie skorzystaj z wglądu do swojej pracy i zawalcz o wyższy wynik!
Egzaminator sprawdzający Twój arkusz maturalny nie jest nieomylny – jak każdy człowiek, może popełnić błąd i nie przyznać Ci punktu, który Ci się należy. Takie pomyłki zdarzają się całkiem często. W swojej karierze widziałam już:
- nieocenione całe zadania
- nieocenione całe strony arkusza
- błędnie zsumowane punkty
- źle przepisaną sumę punktów z arkusza do systemu
- niesłusznie nieprzyznane punkty za poprawne odpowiedzi
Jeśli okaże się, że w przypadku Twojej pracy egzaminator popełnił błąd, masz prawo do odwołania, czyli złożenia wniosku o ponowną weryfikację sumy punktów.
Ten artykuł jest częścią naszej serii na temat praw ucznia. Przeczytaj też pozostałe:
- Jak odwołać się od wyniku z matury i zyskać więcej punktów?
- Czy nauczyciel może Cię nie dopuścić do matury?
- Czy frekwencja poniżej 50% = nieklasyfikowanie z przedmiotu?
- Kiedy nauczyciel nie może postawić Ci “jedynki”?
Załóż bezpłatne konto, aby nie przegapić kolejnych artykułów!
Czy warto składać wniosek o ponowną weryfikację sumy punktów na maturze?
Każdy punkt na maturze może mieć znaczenie przy wyniku rekrutacji na studia – 1 punkt to (w zależności od przedmiotu) prawie 2%! Dlatego warto walczyć o absolutnie każdy niesłusznie odebrany punkt – czasami to właśnie on może zadecydować o przyjęciu na studia!
Jeszcze raz podkreślę – egzaminatorzy często popełniają błędy, a więc szanse na zyskanie 1 lub nawet kilku punktów wcale nie są niskie. Przykładowo w przypadku tegorocznej matury na 4 prace, o których zweryfikowanie poprosili mnie moi uczniowie, tylko 2 były w 100% poprawnie ocenione. Znam też przypadki osób, którym po odwołaniu przybyło nawet 10%!
Jednak odwołanie ma sens tylko wtedy, gdy Twoja odpowiedź jest merytorycznie poprawna oraz spełnia wymagania zamieszczone w zasadach oceniania rozwiązań zadań dostępnych na stronie CKE. Ale zacznijmy od początku.
Masz wyniki z matury i co dalej?
Po pierwsze warto jechać na wgląd do swojej pracy. To pierwszy krok jaki trzeba wykonać zanim napiszesz odwołanie.
- Masz 6 miesięcy od dnia, w którym ogłoszono wyniki na złożenie wniosku o wgląd do swojej pracy za pośrednictwem strony https://ziu.gov.pl/zdajacy/wnioski/wglad/
- Po 5 dniach od złożenia wniosku otrzymasz informację o terminie i miejscu wglądu. Te informacje otrzymasz w sms przesłanym na numer telefonu, który podasz przy wypełnianiu wniosku. Warto jednak się spieszyć, ponieważ terminy wglądów są ustalane na podstawie kolejności wpływania wniosków. Jeśli termin wglądu z jakiegoś powodu Ci nie odpowiada, wystarczy zadzwonić do OKE i poprosić o jego przełożenie.
- Na wgląd do arkusza musisz stawić się osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nie ma możliwości aby pojechał zamiast Ciebie lub towarzyszył Ci np. Twój korepetytor.
- Na wgląd do arkusza masz przynajmniej 30 minut.
- Na wglądzie do arkusza możesz mieć ze sobą telefon którym zrobisz zdjęcia swojej pracy, natomiast nie możesz wnieść swoich kartek na których będziesz robić notatki. Kartki i przybory do pisania zapewnia OKE i będziesz miał do nich dostęp na miejscu.
- Jeśli suma punktów się nie zgadza lub przynajmniej jeden punkt nie został Ci niesłusznie przyznany, to w ciągu 2 dni roboczych od wglądu możesz złożyć wniosek (załącznik 25b) wraz z uzasadnieniem dlaczego Twoja odpowiedź powinna zostać uznana za prawidłową.
- OKE ma 14 dni na poinformowanie Cię mailowo lub listownie o wyniku weryfikacji sumy punktów. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje odwołanie nie zostało uznane, możesz nie zgodzić się z tą decyzją i napisać kolejne odwołanie.
- Jeśli Twój wynik zostanie podwyższony, otrzymasz nowe świadectwo maturalne lub aneks do niego, który będziesz mógł odebrać w OKE.
Termin na zgłoszenie wniosku o ponowną weryfikację sumy punktów to zaledwie 2 dni robocze od wglądu. Pamiętaj jednak, że zgodnie z przepisami terminy liczy się od dnia następującego po zdarzeniu, oraz że są to dni robocze. Czyli jeśli wgląd miał miejsce w czwartek, to termin na złożenie wniosku mija w poniedziałek o północy.
Czy wynik z matury może zostać obniżony?
Na koniec warto podkreślić, że nie ma absolutnie żadnej możliwości, że po złożeniu tzw. odwołania suma punktów zostanie obniżona. Składając odwołanie zyskujesz jedynie szansę na podwyższenie wyniku – nie ma opcji że zostanie on obniżony, nawet jeśli egzaminator pomylił się na Twoją korzyść. W związku z tym niczym nie ryzykujesz.
Słowo na koniec
Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda Ci się dostać na wymarzone studia w tym roku – to nic straconego!
W Polsce na szczęście ważny jest wynik matury – a nie to ile razy do niej podchodziłeś. Dlatego maturę zawsze możesz poprawić za rok, a w między czasie dobrze wykorzystać swój gap year.
Jeśli planujesz ją poprawiać, koniecznie sprawdź nasze kursy z biologii i chemii!