Symbol, czy nazwa? – o błędach i straconych punktach na maturze

Matura, zwana też egzaminem dojrzałości to taki “sprawdzian”, do którego przygotowujemy się przez wiele lat naszej edukacji. Tych kilka godzin może zadecydować o pójściu w danym roku na wymarzone studia. Zdaję sobie sprawę, że przygotowujecie się możliwie najlepiej i staracie się przyswoić każdą partię materiału, ale bardzo ważne jest to, by wiedzieć jakie pułapki czekają na Was na maturze. Najlepiej uczyć się na błędach innych i właśnie dlatego co tydzień będzie pojawiał się wpis na temat najczęściej popełnianych błędów na maturze. Aby ich nie przegapić, załóż bezpłatne konto, aby otrzymywać nasz newsletter!

Najgorsze są błędy spowodowane brakiem koncentracji

Założę się, że od lat nauczyciele powtarzają Wam, żeby uważnie czytać polecenia! Będę Wam o tym przypominać do znudzenia, bo błędy wynikające z nieuważnego czytania polecenia są najczęstszymi błędami maturalnymi! W dodatku takie błędy bolą najbardziej, bo przecież nie wynikają z braku wiedzy i można ich łatwo uniknąć! Można posiadać ogromną wiedzę z chemii, a zawalić egzamin popełniając błędy wynikające właśnie z nieuważnego czytania. Uważajcie na każde słowo, zaokrąglenia, uważnie przepisujcie cyfry i symbole!

” Jak się nie czyta, to się nie wie”

prof. Krzysztof Wielecki, UKSW w Warszawie

…albo się wie i traci punkty na nieczytaniu. Dziś w szczególności chciałabym zwrócić uwagę na błąd pojawiający się podczas uzupełniania tabelek, bądź formułowaniu odpowiedzi do zadań. Spójrzcie na pozornie proste zadanie z budowy atomu:

Uzupełnij poniższą tabelę:

Tabela przedstawiająca zadanie maturalne dotyczące budowy atomu. Treść podchwytliwa, można popełnić błąd.

Wygląda na łatwe, prawda? Rzeczywiście na pierwszy rzut oka zadanie jest “darmowym punktem” na maturze. Ale uwaga! Niekoniecznie, jeśli dokładnie nie przeczytacie polecenia – w tym przypadku treści nagłówków w tabeli.

Dokładnie chodzi mi o to:

Bez tytulu 850 x 400 px 1 - Założę się, że od lat nauczyciele powtarzają Wam, żeby uważnie czytać polecenia! Będę Wam o tym przypominać do znudzenia, bo błędy wynikające z nieuważnego czytania polecenia są najczęstszymi błędami maturalnymi! W dodatku takie błędy bolą najbardziej, bo przecież nie wynikają z braku wiedzy i można ich łatwo uniknąć! Można posiadać ogromną wiedzę z chemii, a zawalić egzamin popełniając błędy wynikające właśnie z nieuważnego czytania. Uważajcie na każde słowo, zaokrąglenia, uważnie przepisujcie cyfry i symbole!

W zadaniu należy napisać nazwę pierwiastka, którego atom posiada określoną liczbę protonów/elektronów.

Nazwę, nie symbol!

To bardzo istotne, ponieważ pisząc symbol pierwiastka, nie odpowiesz na zadane pytanie, przez co nie uzyskasz punktu za to zadanie. Szkoda, co? Małe błędy, a tyle nas kosztują.

Czytaj uważnie, co należy napisać w zadaniu – nazwę pierwiastka, czy jego symbol. Nie popełniaj “głupich” błędów!

Wydaje się to drobnostką, jednak zasady oceniania są bardzo konkretne i aby były sprawiedliwe, muszą być ściśle określone i przestrzegane. Wytyczne możecie przeczytać tutaj. Wiem, że każdy błąd i utrata punktu bardzo boli, dlatego skupmy się na tym jak tych błędów popełniać jak najmniej. A najlepiej w ogóle! 🙂 Dlatego przyjrzyjcie się jeszcze raz temu zadaniu.

Błędne rozwiązanie:

Tabela z błędnym rozwiązaniem zadania maturalnego dotyczącego budowy atomu. Zamiast nazwy pierwiastka, błędnie wpisano jego symbol.
Błędne rozwiązanie zadania maturalnego

Poprawne rozwiązanie:

Tabela przedstawiająca bezbłędne rozwiązanie zadania maturalnego dotyczącego budowy atomu. Poprawnie wpisano wymaganą nazwę pierwistka, nie jego symbol.
Poprawne rozwiązanie zadania maturalnego

Maturzyści! Pamiętajcie, że oprócz wkuwania teorii, na maturze ważna jest także uważność, dokładne czytanie poleceń i analiza każdego elementu składowego zadania.

Po więcej maturalnej edukacji – zarówno tej teoretycznej, jak i praktycznej, zapraszam Was do mojego maturalnego kursu chemii online i trzymam za Was mocno kciuki!

Powiązane artykuły

Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze