Izomeria optyczna kwasu winowego
Poniżej przedstawiono wzór kwasu winowego:
HOOC–CH(OH)–CH(OH)–COOH
a)Przeanalizuj budowę cząsteczki kwasu winowego ze względu na możliwość wystąpienia stereoizomerii i odpowiedz na poniższe pytanie. Wpisz TAK albo NIE do tabeli i podaj uzasadnienie.
Uzasadnienie: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
b)Uzupełnij poniższe schematy – utwórz wzory w projekcji Fischera dwóch stereoizomerów kwasu winowego będących diastereoizomerami.
a)Uwaga: odpowiedź musi zawierać stwierdzenie, że:
• istnieje forma (odmiana, izomer), która ma płaszczyznę symetrii lub która jest formą mezo
• lub istnieje odmiana achiralna
• lub każdy z asymetrycznych atomów węgla ma takie same podstawniki.
Uzasadnienie, np.:
Związek, którego cząsteczki zawierają dwa asymetryczne atomy węgla ma maksymalnie 4 stereoizomery. Liczba ta może być mniejsza, jeśli niektóre stereoizomery nie są chiralne. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku jednego stereoizomeru kwasu winowego, który nie jest czynny optycznie. Jego cząsteczki mają płaszczyznę symetrii.
b)
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.