Alkohole polihydroksylowe, sole kwasów karboksylowych – identyfikacja
Wykonano doświadczenie, w którym do dwóch probówek z tym samym odczynnikiem wprowadzono wodne roztwory dwóch związków chemicznych. Do probówki I wprowadzono wodny roztwór winianu disodu (NaOOC–CH(OH)–CH(OH)–COONa), a do probówki II – wodny roztwór etanianu (octanu) sodu (CH3COONa). W warunkach doświadczenia obydwawodne roztwory były bezbarwnymi cieczami. Zaprojektuj doświadczenie, którego przebieg pozwoli na potwierdzenie, że roztwór winianu disodu wprowadzono do probówki I, a roztwór octanu sodu – do probówki II.
a)Uzupełnij schemat doświadczenia. Podkreśl nazwę odczynnika, który – po dodaniu do niego roztworów opisanych związków i wymieszaniu zawartości probówek – umożliwi zaobserwowanie różnic w przebiegu doświadczenia z udziałem winianu disodu i octanu sodu.
b)Opisz zmiany możliwe do zaobserwowania w czasie doświadczenia, pozwalające na potwierdzenie, że do probówki I wprowadzono roztwór winianu disodu, a do probówki II – roztwór octanu sodu.
Probówka I: ....................................................................................................................................................................................................................
Probówka II: ....................................................................................................................................................................................................................
a)
b)Przykłady poprawnej odpowiedzi
Probówka I: (Niebieski) osad roztworzył się.
lub Powstał (szafirowy) roztwór.
lub Pojawiło się szafirowe zabarwienie.
Probówka II: Brak zmian zawartości probówki.
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.