Alkohole polihydroksylowe
W trzech probówkach przeprowadzono reakcję otrzymywania wodorotlenku miedzi (II). Zaraz po jej zakończeniu do każdej z nich dodano glicerol. Do pierwszej i drugiej probówki dodano stechiometryczną ilość glicerolu, natomiast do trzeciej - niedomiar. Drugą i trzecią probówkę ogrzano.
Wybierz poprawny zestaw obserwacji:
- W pierwszej probówce zauważono roztworzenie się galaretowatego osadu i powstanie szafirowego roztworu. W probówce drugiej i trzeciej powstał czarny osad.
- W pierwszej i drugiej probówce nastąpiło roztworzenie się galaretowatego osadu i powstanie szafirowego roztworu. W probówce trzeciej powstał czarny osad.
- We wszystkich probówkach nastąpiło roztworzenie się galaretowatego osadu i powstanie szafirowego roztworu.
- We wszystkich probówkach powstał czarny osad.
Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!
Poprawna odpowiedź: 2
W reakcji glicerolu ze świeżo strąconym wodorotlenkiem miedzi (II) powstaje szafirowy roztwór związku kompleksowego, który jest trwały również w podwyższonej temperaturze. W probówce trzeciej zastosowano niedomiar glicerolu, zatem nie cały wodorotlenek miedzi (II) wziął udział w reakcji. Na skutek ogrzewania nieprzereagowana część wodorotlenku miedzi (II) uległa rozkładowi do tlenku miedzi (II) i wody. CuO jest czarnym osadem (CuO jest czarne jak zło 🙂 )
Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!