Alkohole
Przeprowadzono ciąg reakcji chemicznych danych schematem, w którym użyto wzorów sumarycznych poszczególnych reagentów, a kolejne etapy oznaczono symbolami A – D:
a) Uzupełnij poniższe zdania oznaczeniami poszczególnych etapów (A – D), tak by powstały stwierdzenia prawdziwe. Uwzględnij wszystkie możliwości.
1. Reakcję addycji przedstawia etap (przedstawiają etapy): ……, a reakcję substytucji przedstawia etap (przedstawiają etapy) ………….
2. Atomy węgla nie zmieniają stopni utlenienia w reakcji (reakcjach) etapu: ……………….
3. Po wprowadzeniu do wodnego roztworu azotanu(V) ołowiu(II) mieszaniny produktów reakcji etapu (etapów): …… wytrąci się osad.
b) Przemiana etapu D prowadzi do otrzymania związku, który można odróżnić od związku otrzymywanego w etapie B za pomocą zawiesiny wodorotlenku miedzi(II).
Podaj jedną różnicującą obserwację do doświadczenia, w którym użyto zawiesiny wodorotlenku miedzi(II) do odróżnienia tych substancji od siebie.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
a)
1. Reakcję addycji przedstawia etap (przedstawiają etapy): D, a reakcję substytucji przedstawia etap (przedstawiają etapy): A i B
2. Atomy węgla nie zmieniają stopni utlenienia w reakcji (reakcjach) etapu: B
3. Po wprowadzeniu do wodnego roztworu azotanu(V) ołowiu(II) mieszaniny produktów reakcji etapu (etapów): A i B wytrąci się osad.
b)
W probówce z etanolem ciało stałe się nie rozpuści, a w probówce z etano-1,2-diolem powstanie klarowny roztwór o brawie szafirowej.
Subskrybuj nasz kurs chemii online, aby uzyskać dostęp do tego i wielu innych zadań z rozwiązaniami!