Autodysocjacja amoniaku i stężenie molowe anionów NH2-
Ciekły amoniak należy do rozpuszczalników protonowych zdolnych do przyłączania protonu. Do rozpuszczalników protonowych można stosować definicję kwasu i zasady Brønsteda. Pod względem chemicznym ciekły amoniak wykazuje wiele analogii do wody. Ulega więc autodysocjacji, którą opisuje równanie:
2NH3 ⇄ NH4++ NH2–
Podczas autodysocjacji ciekłego amoniaku powstaje kwas słabszy od kwasu octowego i mocna zasada. Iloczyn stężeń jonów powstających w wyniku autodysocjacji ciekłego amoniaku jest w temperaturze 223 K wielkością stałą i wynosi 10–30.
a) Napisz, jaką funkcję (kwasu czy zasady Brønsteda) pełni w ciekłym amoniaku jon NH4+ , a jaką – jon NH2– .
Jon NH4+ pełni funkcję .................................. . Jon NH2– pełni funkcję ................................... .
b) W ciekłym amoniaku rozpuszczono pewną substancję. Podaj, jakie jest stężenie molowe jonów NH2– w powstałym roztworze w temperaturze 223 K, jeżeli stężenie jonów NH4+ w tym roztworze wynosi 10–19 mol · dm–3.
.......................................................................................................................................................
a) Jon NH4+ pełni funkcję kwasu.
Jon NH2– pełni funkcję zasady.
b) CNH2¯ = 10 –11 mol · dm–3
Załóż bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do rozwiązania tego zadania.